Tribünlerde devlet büyüklerine ‘hafif protesto’ ile ‘marşlar’ suç sayılabilecek

- Yorumlar

AK Parti hukümeti tarafından Meclis’e sunulan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik teklifi, hak ve özgürlükleri ihlal edecek, kişisel bilgilerin ifşa edilmesine neden olacak yepyeni yasaklar getiriyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 20 maddelik yasa değişikliğindeki ucu açık maddeler, sosyal medya kullanıcıları başta olmak üzere, stadyum dışındaki alanlarda maç izleyen sporseverleri zor durumda bırakacak. Ayrıca tribünlerde devlet büyüklerine yönelik ‘hafif protesto’ ile ‘marşlar’ slogan suç sayılabilecek. Hukukçular, yasayı, “ceberrut” olarak tanımlarken, muhalefetin kanundaki bazı maddelere şerh koyması gerektiğine dikkat çektiler.

Parmak izi, yüz tanıma, ses tanıma, DNA takibi

Teklif eğer yasalaşırsa, taraftar elektronik bilet almak için pasaport türü bir tür biyometrik uygulamaya tabi tutulacak. Teklif yasalaşırsa taraftarlar için biyometrik tarama getirilecek. Bu yöntem ile taraftarlar parmak izi, avuç izi, retina, ses tanımlama, yüz tarama ve hatta DNA aracılığıyla takip edilebilecek. Taraftarların kişisel verilerine ciddi müdahale gerçekleşecek. Bu veriler TFF’de tutulacak. Kişisel verilerin toplanması ve işlenmesi hakkında ayrıntılı düzenleme ise öngörülmemiş. Bu bilgilerin olası bir güvenlik açığı ile ortaya çıkacak olması ise kişileri zor durumda bırakabilecek.

Ayrıca Twitter paylaşımları da, tribün muamelesi görecek ve tezahürat sayılacak.

x