Kartal’da işsiz gencin intihar girişimini takip eden gazeteciye polisten skandal müdahale

- Yorumlar

Kartal’da faaliyet gösteren İlk Haber Gazetesi’nin sahibi ve Sorumlu Yazı İşler Müdürü Arslan Ariç, haber peşindeyken polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Önceki gün Kartal sahilinde, işsiz olduğunu ifade eden ve borç batağında olduğunu söyleyen bir genç, kendini ağaca zincirleyerek ve boğazına kesici alet dayararak intihar girişiminde bulundu. “Beni çıldırttılar, krize soktular” diye ferhat eden genç, “Ben üç sene mi verdim memur oldum. Ankara Vergi Daire Başkanlığı’na atandım. Bana dediler ki, uyuşturucu kullanmadığına dair sağlık raporu getir. Gittim Amatem’den eşimle beraber 1,5 ayda sağlık raporu aldım. 11 doktor imzalı raporu Ankara’daki Daire Başkanlığına teslim ettim. 20 bin lira param gitti, varımı yoğumu harcadım. Bana ne dedi biliyor musun? Bekleyeceksin. Üç senedir bekliyorum. Ha bu gün ha yarın diye yirmi bin lira param gitti” ifadelerini kullandı.

Polisin eyleme müdahale etme şekli, eylemden daha çok tartışma konusu oldu. İhbar üzerine olay gelen polisler alanı güvenlik şeridiyle kapattı. Bu sırada, sivil polis olduğunu ifade eden kişilerin vatandaşlara, “Dağılın lan” diye bağırması olay anında çekilen görüntülerde yer aldı.

Polisten skandal sözler: Kartını adam gibi taşı

Olayı takip etmek için gelen Gazeteci Arslan Ariç, polis olduğunu ifade eden sivil giyimli kişilerin sert müdahalasine uğradı. ‘Park ve bahçelerde mi çalışıyorsun’, ‘Basın kartın var mı’, ‘kameran bir şeyin var mı’ gibi sorulara muhatap olan Gazeteci Ariç, basın kartını ve kamerasını göstermesine rağmen müdahale ile karşılaştı. Olay, kamuya açık bir alanda yaşanmasına rağmen polis olduğunu ifade eden sivil giyimli kişiler Gazeteci Ariç’e “Şu anda burada olma, şu anda işini yapma, hadi dayı çık şuradan. Sana bütün bildiklerini yanlış öğretmişler, polis sana git dediği zaman gitmekle yükümlüsün, ona göre kartını adam gibi taşı” ifadeleriyle seslendi.

İşte skandal müdahalenin görüntüleri:

Ariç: İşimi yapmamı engellediler

Gazeteci Arslan Ariç, yaşanan olayla ilgili şunları söyledi:

Ben, polisin görevine engel olmamak ve dikkatini dağıtmamak için yanımda ki gazeteci arkadaşımla oldukça uzaktan vatandaşların da gerisinden olayı görüntülemeye başladım. Olay yerinden bir hayli uzaklaştırıldık. Daha da uzağa gitmemiz isteyen sivil memura basın olduğumu söyledim. O sırada uzun boylu bıyıklı sivil bir memur bana doğru gelerek tepeden bakan bir üslupla “Var mı basın kartın masın kartın” dedi. Cüzdanımdan sarı basın kartımı kendisine uzattım. Kameram da elimde açık dedim. Basın kartına baktıktan sonra bu sefer de “tamam burada olma abicim, boşalt burayı” dedi. “Basın kartı istediniz bende gösterdim, o zaman niye kart sordunuz, ben sizi engellemiyorum işimi yapıyorum dedim” “işini yapma uzaklaş buradan” diğer bir memurda gözdağı vererek ‘uzaklaş buradan bir daha uyarmayacağım” diyerek işimi yapmamı engelledi. Bu seferde başka bir sivil memur bana uzaktan “sen park bahçelerde mi çalışıyorsun” diye bağırdı ben de ironi yaparak evet dedim. Yanıma geldi çıkar park bahçeler kartını dedi. Bende “ne park bahçesi ben gazeteciyim” dedim. “çıkar basın kartını” dedi. Çıkarıp ona da gösterdim. Bana “Basın Kartı sahibisin polisin sana çık dediğini daha öğretmediler mi” dedi. Ben 30 yıllık gazeteciyim, emniyet şeridinin dışındayım engellemiyorum” dedim. Polis bana “Sana bütün bildiklerini yanlış öğretmişler, polis sana git dediği zaman gitmekle yükümlüsün, ona göre kartını adam gibi taşı” diyerek hakaret etti. Bende kendisini saygısızlık yapmaması konusunda uyardım.

Öte yandan, intihar girişiminde bulunan genç, polis tarafından ikna edilerek eylemine son verdi. Ardından ambulansla hastaneye kaldırıldı.

x