Rabia Naz’ın babasından AK Partili Canikli hakkında suç duyurusu

- Yorumlar

Giresun Eynesil’deki evinin önünde ağır yaralı halde bulunan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ın kızının ölümüyle ilgili başlattığı mücadele sürüyor. Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, tarafından yürütülen soruşturma sürecini etkilediği gerekçesiyle AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Öte yandan, TBMM’ye verilen Rabia Naz’ın ölümünün araştırılması önergesi AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, kızı 11 yaşındaki Rabia Naz’ın şüpheli ölümünün ardından sosyal medya üzerinden adalet talep eden ve sesini duyurmaya çalışan Şaban Vatan, Canikli hakkında, Rabia Naz’ın ölümünün ardından yürütülen soruşturmaya müdahale ettiğini belirterek suç duyurusunda bulundu.

‘SÜREKLİ ÖNÜME ENGELLER KOYDURDU’

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, Canikli ile ilgili suç duyurusunda bulunmasının nedenlerine ilişkin şunları söyledi:

“İstanbul’da 25 Ekim’de Giresun Günleri Şenlikleri’nde ben stantlara resim dağıttığım sırada Nurettin Canikli de oraya geldi. Gelir gelmez beni oradan çıkarttırdı ve üzerime korumasını yolladı. 8 Kasım’da Rabia Naz Sabah Gazetesi’nde manşet olduğunda gereken yerleri arayarak bazı baskılar yapmaya çalıştı. Sonrasında savcılığa etki ederek yayın yasağı getirttirdi. Bunun gibi olaylar nedeniyle suç duyurusunda bulundum. Araştırma halinde olduğum durumlarda, hedeflere ulaştığımda sürekli önüme engeller koydurdu. Beni engellemek için her şeyi yapmaya çalıştı.”

‘SUÇ DUYURUSUNDAN SONUÇ ALAMAYACAĞIMI GAYET İYİ BİLİYORUM’

Canikli’nin telefon görüşmelerinin kayıtlarının çıkartılması için aylar öncesi mahkemeye başvurduğunu fakat sonuç alamadığını belirten Şaban Vatan, “Hiçbir şey vermediler” dedi. Vatan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suç duyurusundan sonuç alamayacağımı gayet iyi biliyorum. Çünkü ben sıradan bir vatandaşım ve onlar kanunların ellerinde olduğu kişiler. Kanunlar ellerinde olduğu için de vatandaşın hakkını hukukunu hiçe sayarak kendi emelleri doğrultusunda ne yapmak istiyorlarsa onu yapıyorlar ya da yaptırtıyorlar. Türkiye’deki adalet şu anda bu. Bu durum kamuoyunun da şahit olduğu bir durumdur. Bu yaşananlar önüme koyulan engellerdir. Beni araştırma sonucuna gitmeme için her tür engellemeyi yapıyorlar. Olayın örtbası için de her şeyi yapıyorlar.”

‘DAVAYI GERİ ÇEKTİM’ DEMİŞTİ’

Canikli’nin kendisiyle ilgili ilk olarak kardeşi aracılığıyla dolaylı yoldan suç duyurusunda bulunduğunu ve akıl sağlığıyla ilgili kararın bu şekilde çıktığını iddia eden Vatan, Canikli’nin doğrudan yaptığı suç duyurusunun soruşturmasının ise hâlen devam ettiğini söyledi. Vatan sözlerine şöyle devam etti:

“Nurettin Canikli ‘Ben davayı geri çektim’ demişti. Hayır çekmemiş. Hâlâ yerinde duruyor. Ne avukatıma ne bana geri çekildiğine dair bir belge gelmedi. Medyaya karşı yalan söyledi. Bugün o dosya tekrar önümde benim, adliyede gördüm. Kendileri organize bir davanın peşindeler.”

Vatan, dün avukatının kendisini aradığını ve Canikli’nin hakkındaki suç duyurusu sayısının 3’ten 5’e çıktığını yazmıştı.

x