Erdoğan: Mülteciler için 37 milyar doları aşkın kaynak kullandık

- Yorumlar

Japonya’daki G20 Liderler Zirvesi’ni bir basın toplantısıyla değerlendiren AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Mülteciler için 37 milyar doları aşkın kaynak kullandık” dedi. Erdoğan, S-400’lerin nereye konuşlandırılacağı sorusuna ise “Doğmamış çocuğa don biçilmez.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Her şeyden önce bir insan öldürülüyor, bu kadar hafif mi? Medya olarak, uluslararası medyanın buna çok daha ileri derecede sahip çıkması lazım. Dolar her şeyi satın alıyor mu? Alamayacağı bir şeyler de olması lazım, alamayacağı bir şeyin de kalem olduğuna inanıyorum. Kalemi satın alamaması lazım, düşünceyi satın alamaması lazım.

– (Libya’daki muhalif güç general Halife Hafter’in Türkiye ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine) Benim kim tarafımdan böyle bir talimat verilmiş bu konuyla ilgili bilgim yok. Eğer Hafter tarafından verilmiş böyle bir talimat, emir varsa şu anda ilgili bir çok arkadaşım burada. Biz onu da inceletiriz. Zaten bu konuyla ilgili gerekli tedbirlerimiz alınmıştır. Bundan sonra çok daha farklı bir şekilde bu tedbirleri de alırız.

– ‘Temmuz ayının ilk yarısında S-400 teslimatı başlar’ diye ilgili birimlerimiz bu açıklamayı yaptılar ve şu andaki beklenti bu istikamette.

Mülteciler için 37 milyar doları aşkın kaynak kullandık

– (‘S-400’leri nereye konuşlandıracaksınız?’ sorusuna) Doğmamış çocuğa don biçilmez.

– İnsan hakları konusunda diğer ülkelere karne düzenleyen gelişmiş Batılı devletler temel insanlık sınavından maalesef geçemedi.

– Türkiye’nin mültecilerle ilgili çabalarını ifade ettik. Mülteciler için 37 milyar doları aşkın kaynak kullandık. Mülteci konusunda uluslararsı toplum yük paylaşmalı.

x