İstanbul’da serin hava ve yağışlar etkisini kaybediyor

İstanbul’u dün akşamdan itibaren etkisi altına alan serin havalar ve yağmur, özellikle Eyüp, Beykoz, Kağıthane, Tuzla, Sultangazi, Ümraniye ve Üsküdar’da etkili oldu. İstanbul’a nedef aldıran yağmurlu havanın bu akşamdan itibaren İstanbul’u terk etmesi bekleniyor.

Dün akşam akşam saatlerinden itibaren Çatalca, Silivri ve Arnavutköy gibi batı bölgelerinde etkisini göstermeye başlayan sağanak yağmurlar bugün sabah erken saatlerden itibaren Kartal’da hafif olmak üzere il genelinde etkili oldu.

İBB’den aldığımız bilgere göre metrekarede ortalama 17 kg yağış kaydedildi. En fazla yağış Cendere Hamidiye (31kg/m2), Göktürk (29kg/m2), Cendere Organik Kimya önü (23kg/m2) ve Beykoz (19kg/m2), Şişli (18kg/m2) bölgelerine düştü.

Sağanak beklentisi nedeniyle İBB teyakkuzdaydı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik, Zabıta ve 153 Yerinde Çözüm ekipleri yağış nedeni ile oluşabilecek olumsuzluklara karşın hazır bekletildi. Yağışın başlangıcından itibaren İstanbul genelinde maddi hasarlı trafik kazaları dışında bir olumsuzluk yaşanmadı. Yağış süreci AKOM’dan takip edildi.

Temmuz ayının il günlerinden itibaren bol güneşli ve mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının serin ve yağışlı hava nedeni ile 4-6°C azalarak mevsim normallerine gerileyeceği, önümüzdeki hafta ortalarına kadar 24-28°C aralığında seyredeceği tahmin ediliyor. İstanbul’da barajların doluluk oranı son yağışlarla beraber yüzde 75’ler seviyesi yükseldi.