Beykoz Anadolu Lisesi haczedildi

İstanbul Beykoz’da bulunan 600 öğrencili Beykoz Anadolu Lisesi’nde haciz işlemi yapıldı. Anadolu lisesinin zemin ve bodrum katı 2004’te Okul Müdürü Osman tarafından bir tekstil şirketine 5 yıllığına kiralandı. 8.5 ay okulda faaliyet yürüten atölye, MEB’in okul birleştirme kararı nedeniyle çektiği ihtarnameyle tahliye edildi.

Anlaşmazlık yargıya taşındı ve mahkeme, kiracı firmayı haklı buldu. Mahkeme firmanın 8.5 milyon lira zarara uğradığını tespit etti. Firma, hem zararın temini hem okuldaki yerine taşınmak için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurdu.

Müdür Osman, şimdi İmam Hatip müdürü

CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, “Ancak MEB, ‘Biz böyle bir parayı ödeyemeyiz, sorununuzu okul yönetimiyle çözün’ der. Firma dün, İcra Dairesi çalışanları ile 600 öğrencili okula gidip icra başlattı. Okuldaki yaz okulu öğrencileri de dışarı çıkarıldı. Araya giren kişiler sayesinde, kiracı firma, okulun alt katının kendilerine teslim edilmesi için 6 gün süre tanıdı. Firma, iş kaybı olduğu gerekçesiyle günlük 6 bin lira zarar temini talep etti. Okul yönetimi bunu kabul etmek zorunda kaldı. Okulu kiraya veren Osman Bey, şu an bir İmam Hatip’te müdür.” dedi.