İBB önünde fayton protestosu

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu üyeleri Saraçhane’deki İBB binası önünde yaptıkları açıklamada, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 23 Haziran seçimleri öncesinde atlı faytonların kaldırılacağı konusunda verdiği sözü hatırlattı. Basın açıklamasına Hayvan Özgürlüğü Aktivisti ve yazar Zülal Kalkandelen de katıldı.

Cumhuriyetin haberine göre, protestocu grup adına basın açıklamasını okuyan İlker İnmaz, “Adalar’da, Türkiye’nin diğer illerinde ve yeryüzünün herhangi bir noktasında kullanılan atlı faytonların kaldırılmasını istiyoruz. Normal olarak ortalama ömrü 20 yıl olan atlar, fayton zulmü yüzünden 2 yıl içinde yaşamını kaybediyor. Bu durum asla sürdürebilir değildir” ifadelerini kullandı.

Atlı faytonların durumunun iyileştirilmesi önerisinin kabul edilemez olduğunu söyleyen İnmaz, “Faytonlar, atlar için kölelik demektir. Atların özgürlüğü için bu uygulama tümüyle son bulmalı ve atlar ömürleri boyunca kullanılmadan yaşamaları için güvence altına alınmalıdır. Talebimiz, atların hayatları boyunca kullanılmadan yaşayacağı alanların tesis edilmesidir” dedi.