Pendik’teki anaokulunda kına gecesi meclis gündeminde

- Yorumlar

İstanbul Pendik’te bir anaokulunda 6 yaşından küçük çocuklara temsili kına gecesi gösterisi yaptırılması, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi tarafından Meclis gündemine taşıdı.

Birgün’ün haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren İlgezdi, “Çocuk evliliklerini özendiren bu sözde eğitim kurumuna hangi yaptırımları uygulayacaksınız?” diye sordu.

Anaolukunda temsili kına gecesi töreni yapılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan İlgezdi, Selçuk’a şu soruları yöneltti:

– Çocuk gelin ve çocuk anne rakamlarının bu kadar yüksek olduğu ülkemizde bu eğitim kuruluşunun temsili kına gecesi yapmasındaki amaç nedir? Bakanlığınızca bu anaokulu hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? Görüntülere göre Milli Eğitim Bakanlığı çocuk kavramını yeniden inşa etmek için ‘çocuk evliliklerini’ desteklemekte ve özendirmekte midir?

İSTANBUL’DA 54 BİN ÇOCUK GELİN

Türkiye’de 2002- 2018 yılları arasında 687 bin 754 çocuk gelin vakası yaşandığını ve bunların 54 bin 441’inin İstanbul’da meydana geldiğini belirten İlgezdi, “Bu acı tabloya rağmen çocuklarının eğitim aldığı okullarda çocuk yaşta evliliği özendiren etkinlikler nasıl yapılabiliyor” diyerek tepki gösterdi.

x