İstanbul’da bektaşi mezarları talan ediliyor

- Yorumlar

İstanbul Eyüp’teki Eyüp mezarlığında bulunan eski Bektaşi mezarlarının kırılarak satıldığı iddia edildi. 12 dilimli Bektaşi tacı taşıyan Derviş Sırrı’ya ait, Eyüp Mezarlığındaki mezarın önce kırıldığı, sonra mermerle çevrildiği, son olarak ta defin için talan edildiği iddia edildi.

Fukara-ı Bektaşiyan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mezarın kırılması ardından Eyüp Mezarlıklar müdürlüğü mermerle çevrilmesini koruma amaçlı yaptığını belirtirken, dün yeni cenaze sahipleri mezar yerini Mezarlıklar müdürlüğünden aldığını söyledi. Mezarlıkta bulunan mermerci eski taşları çıkararak kenara attığını belirtti.

Pirha’da yer alan habere göre Bektaşiyan şu ifadeleri kullandı:

Duyarlı insanlar, Hak ve adaletten yana olan hoşgörü sahibi tüm canlar, İstanbul’un kadim renklerinden biri olan Bektaşilere yapılan bu zulme kulak veriniz. Derviş Sırrı’nın mezarının talan edilen mezarına bugün yapılacak define mani olunuz.

• Mezardaki Hüseyni Tac’ı gördükten sonra korunması için Eyüp Mezarlıklar müdürlüğüne başvurmamız talanı hızlandırdı mı?
• Bektaşi olduğu taşındaki izlerden netçe görülen tarihi bu mezar taşını, Eyüp mezarlıklar müdürlüğü öncesinde define avcılarının kırdığını belirtti? Güvenlikleriniz bu talanı görmedi mi?
• Mermerle çevrilme nedenini Eyüp Mezarlıklar müdürlüğü koruma amaçlı olarak belirtirken mezar nasıl satıldı?
• Baş ve ayak taşı belli olan bir mezar, nasıl yıkılıp yeni bir mezar haline getirilebilir?
• Bizim şahit olduğumuz bu talan harici bir talan var ise buna kim veya kimler göz yumuyor?

x