Maltepe Belediyesi’nde işçiler haklarının ödenmesini istiyor

Maltepe Belediyesi’ne bağlı MATAŞ ve MATEĞ A. Ş. şirketlerinde çalışan DİSK Genel-İş üyesi işçiler, sekiz ay önce anlaşmayla sonuçlanan ve imzalanan toplu iş sözleşmesinin şartlarının uygulanması için basın açıklaması yaptı.

“Zafer direnen emekçinin olacak”

19 Ekim 2018’de imzalanan toplu iş sözleşmesinden doğan sosyal haklarının ödenmesini talep eden Maltepe Belediyesi işçileri, saat 04:00’te MATAŞ’ın bulunduğu şantiyede toplanarak, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Yılgınlık yok, direniş var”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ve halaylar eşliğinde haklarını talep etti.

“Sorumlusu emekçisinin hakkını vermeyenlerdir”

DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube üyesi işçiler imzasıyla Maltepe halkına dağıtılan bildiride, işçilerin emek üretiminden gelen güçlerini kullanarak, hukuki ve demokratik hak arayışında oldukları belirtildi. Bildiride, “Bu süreçte çöpleriniz alınmadığında, sokağınız süpürülmediğinde, parklarınız temizlenmediğinde, telefonlarınız açılmadığında bilmelisiniz ki bunun sorumlusu Maltepe Belediyesi çalışanları değil, emekçisinin hakkını vermeyenlerdir” denildi.

DİSK/Genel-İş Kadıköy Belediyesi sendika temsilcileri ve çalışanları ile Gülsuyu Cem evi yöneticileri de işçilere destek ziyaretinde bulundu.