Batı Nil Virüsü belirtileri ve korunmanın yolları

Bir sivrisinek ısırığı, sizi Batı Nil virüsü ile enfekte ederse çok daha şiddetli bir şeye dönüşebilir. Sivrisinekler bu virüsü enfekte bir kuşu ısırıp sonra da bir kişiyi ısırarak bulaştırırlar. Bununla birlikte, enfekte sivrisinek ısırıklarına sahip olan tüm insanlar hastalığa yakalanmaz.

Hastalık, risk grupları olarak 60 yaşından büyük kişiler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için şiddetli olabilir. Hızlı bir şekilde teşhis edilir ve tedavi edilirse, Batı Nil virüsünden kurtulmak mümkündür.

Batı Nil Virüsü semptomlar

Batı Nil virüsüne yakalanmışsanız, genellikle ilk virüs semptomlarını ısırıldıktan sonraki üç ila 14 gün içinde göstereceksiniz. Batı Nil virüsü semptomlarının şiddeti değişir. Şiddetli semptomlar arasında ateş, bilinç bulanıklığı, konfüzyon, konvülsiyonlar, kas Güçsüzlüğü, görme kaybı, uyuşma, felç, koma bulunur.

Ciddi bir enfeksiyon birkaç hafta sürebilir. Nadir durumlarda, ciddi bir enfeksiyon kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Hafif bir enfeksiyon genellikle uzun sürmez. Batı Nil virüsünün hafif formları griple karıştırılabilir. Belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, mide bulantısı, kusma, şişmiş lenf bezleri, göğsünüzde, karnınızda veya sırtınızda kızarıklık oluşması yer alabilir.

Batı Nil Virüsü kaynağı ve risk grupları

Enfekte sivrisinekler genellikle Batı Nil virüsünü yayarlar. Sivrisinek önce enfekte bir kuşu ısırır ve sonra bir insanı veya başka bir hayvanı ısırır. Nadir durumlarda, kan nakli, organ nakli, emzirme veya hamilelik virüsü aktarabilir ve hastalığı yayabilir. Batı Nil virüsü başka bir kişiyi öpmek veya dokunmakla yayılamaz.

Enfekte bir sivrisinek tarafından ısırılan herkes Batı Nil virüsüne yakalanabilir. Bununla birlikte, ısırılan kişilerin yüzde birinden daha azı şiddetli veya hayatı tehdit eden semptomlar geliştirir.

Yaş, Batı Nil enfeksiyonundan ciddi semptomlar geliştirmek için en önemli risk faktörlerinden biridir. Yaşlandıkça (özellikle 60 yaşın üzerindeyseniz), daha sert semptomlarla karşılaşma olasılığınız artar.

Şiddetli semptom riskinizi artıran tıbbi durumlar arasında böbrek rahatsızlıkları, diyabet, hipertansiyon, kanser, bozulmuş bağışıklık sistemi bulunur.

Batı Nil Virüsü teşhisi ve tedavisi

Çoğu durumda, doktorunuz Batı Nil virüsünü basit bir kan testi ile teşhis edebilir. Bu, kanınızda Batı Nil virüsü ile ilişkili genetik materyal veya antikorların olup olmadığını belirleyebilir.

Belirtileriniz şiddetli ve beyin ile ilgiliyse, doktorunuz lomber ponksiyon isteyebilir. Omurga musluğu olarak da bilinen bu test, sıvıyı çıkarmak için omurganıza bir iğne yerleştirmeyi içerir. Batı Nil virüsü, sıvıda beyaz kan hücresi sayısını artırabilir ve bu da bir enfeksiyonu gösterir. MRI ve diğer görüntüleme taramaları da iltihaplanmayı ve beyin şişmesini tespit etmeye yardımcı olabilir.

Batı Nil virüsünden etkilenen cildin görüntüsü

bati nil virusu cilt

Batı Nil Virüsü tedavisi

Viral bir durum olduğu için Batı Nil virüsünün tedavisi yok. Ancak Batı Nil virüsünün kas ağrıları ve baş ağrıları gibi semptomlarını hafifletmek için ibuprofen veya aspirin gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler alabilirsiniz.

Beyin şişmesi veya başka ciddi semptomlar yaşarsanız, doktorunuz size enfeksiyon riskini azaltmak için intravenöz sıvılar ve ilaçlar verebilir.

Şu anda Batı Nil virüsü için interferon tedavisi üzerine araştırmalar yapılmaktadır. İnterferon tedavisi, Batı Nil virüsü ile enfekte olmuş kişilerde ensefaliti tedavi etmek için bağışıklık sisteminiz tarafından üretilen maddeleri kullanmayı amaçlamaktadır. Araştırma, bu tedavilerin ensefalit için kullanımı konusunda kesin sonuç vermez, ancak çalışmalar umut vericidir.

Batı Nil ile ilişkili ensefalit için araştırılan diğer potansiyel tedaviler arasında poliklonal immünoglobulin intravenöz (IGIV), WNV rekombinant insanlaştırılmış monoklonal antikor (MGAWN1), kortikosteroidler bulunur.

Ensefalitiniz varsa ve belirtileriniz şiddetli veya yaşamı tehdit ediyorsa, doktorunuz bu tedavilerden birini veya birkaçını sizinle görüşebilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler için kullanılan kaynaklar arasında Durani: Batı Nil Virüsü, Mayo Clinic’nin Batı Nil Virüsü sayfası, ABD Hastalık Kontrol Merkezi’nin (CDC) Batı Nil Virüsü hakkında sayfası yer alır.

Batı Nil Virüsünden korunma yolları

Her sivrisinek ısırığı enfeksiyon riskinizi artırır. Bu adımlar, her dışarıda olduğunuzda Batı Nil virüsünü önlemenize yardımcı olabilir:

  • Cildinizi uzun kollu gömlekler, pantolonlar ve çoraplarla örtün.
  • Böcek kovucu kullanın.
  • Evinizin etrafında durgun suyu ortadan kaldırın (sivrisinekler durgun suya çekilir).
  • Evinizin pencere ve kapılarının sivrisineklerin girmesini engelleyecek sinekliklere sahip olduğundan emin olun.
  • Sizi ve çocuklarınızı sivrisinek ısırıklarından korumak için özellikle oyun alanları veya bebek arabalarının etrafında cibinlik kullanın.

Sivrisinek ısırıkları en çok ağustos ayının sonundan eylül ayının başlarına kadar görülür. Soğuk aylarda riskiniz azalır çünkü sivrisinekler soğuk havalarda hayatta kalamaz.

Gördüğünüz ölü kuşları belediyeye bildirin. Bu kuşlara dokunmayın. Ölü kuşlar, Batı Nil virüsünü sivrisineklere kolaylıkla geçirebilir, bu da hastalığı tek bir ısırıkla bile insanlara bulaştırabilir. Bu eylemler, virüsün insanlara geçmeden önce yayılmasını önleyebilir.

Batı Nil virüsü enfeksiyonu sırasında, özellikle şiddetli bir enfeksiyon sırasında destekleyici bakım, hayatta kalmak için önemlidir. Yukarıda açıklanan semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, özellikle de yakın zamanda bir sivrisinek tarafından ısırıldığınızı veya çok sayıda sivrisinek bulunan bir yeri ziyaret ettiğinizi biliyorsanız, tedaviye başvurun.

Muhtemelen çabucak iyileşecek ve Batı Nil virüsü enfeksiyonundan tamamen kurtulacaksınız. Ancak acil ve tutarlı tedavi, semptomlarınızın hafif kalmasını sağlamanın en iyi yoludur. Bu, özellikle yaşlılık veya belirli tıbbi durumlar gibi belirli risk faktörlerine sahipseniz geçerlidir.