İstanbul’da sivrisinekle bulaşan hastalık paniği

- Yorumlar

İstanbul’da tamamı temmuz ayında olmak üzere Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu taşıyan 4 hastanın tespit edildiği açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tespit edilen hastaların Avcılar ilçesinde ikamet ettikleri kaydedildi.

Sivri sinek sokmasıyla bulaşan Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu, nörolojik hastalıklara neden oluyor. BNV’den kaynaklı ölümler ise oldukça nadir.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonunun mevsimsel olduğu, yaz boyunca ve sonbaharın erken dönemlerinde görüldüğü ifade edildi.

Virüsün esas konağı kuşlar olduğu belirtilirken, kuşları sokan sivri sineklerin daha sonra insanları sokmasıyla virüsün bulaştığı belirtildi.

Batı Nil Virüsü belirtileri

Batı Nil Virüsü bulaşan kişide kuluçka dönemi 3-14 gün sürer. Virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 80’inde herhangi bir belirti görülmez. Hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, ciltte döküntü görülebilir. Yaklaşık bir haftada iyileşme beklenir. Hastalığın özel bir tedavisi yoktur, destek tedavisi esastır.

Öte yandan, bakanlık açıklamasında bölgede kontrollerin arttırıldığı ve gerekli önlemlerin alındığı söylendi.

x