Kartal sahiline Çerkez soykırımı anıtı

- Yorumlar

Kartal’ın yeni heykeli Çerkez Soykırım Anıtı olacak. Birçok heykele sahip Kartal’a şimdi de Çerkez Soykırım Anıtı yapılacak. Rusya Federasyonu tarafından 21 Mayıs 1864’te soykırıma uğradıkları iddia edilen Çerkezlerin soykırım anıtı Kartal Sahilinde yükselecek.

18 Mayıs 2013 tarihinde Kartal Sahilinde dev bir anma programı yapılarak yas ilan edilecek. Kafkas Dernekleri Federasyonu (Kaffed) ve ilçe belediyesinin iş birliği ile Kartal Sahilinde sürgün anıtı dikilecek.

cerkes-surgun-anit

19 Mayıs pazar akşamı 19.30-22.30 saatleri arasında, Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde, Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkesfed)’nun hazırlamış olduğu ”Çerkes Sürgünü ve Soykırımın 149. Yılı Anma Programı” adı altında bir anma gecesi düzenlenecek. Çok sayıda sanatçı, akademisyen ve yazarın da katılacağı bu programda; Çerkesce ağıtlar, şiirler, konuşmalar ve yaşanan acıları anlatan sinevizyon gösterisi yer alacak. Bu programı ünlü yönetmen ve sunucu Billur Aktürk sunacak, programda TRT FM’in ”yılın iletişim ödülü”nü alan Ayla Demirtaş ”Sürgün” isimli şiirini okuyacak.

Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun kurucu derneklerinden biri olan İstanbul Çerkes Derneği’nin yönetim kurulu başkanı Tuğuj Halis Din yaptığı açıklamada; ”Türkiye’de yaşayan herkesin, Çerkeslerin acılarına ortak olmasını, bu trajik olayların yıl dönümünde diğer toplumlarında Çerkeslerle dayanışma göstermesini, Çerkesler olarak soykırımın takipçisi olacaklarını ve her platformda soykırımın tanınması için mücadele edeceklerini” vurguladı.

Çerkez Sürgünü

Çerkes Sürgünü ya da Çerkes Muhacirliği veya Çerkes Soykırımı, 19.yüzyılda, özellikle 1864 yılında yoğunlaşmak ve başta Adığeler ve Abhazlar olmak üzere, Kuzey Kafkasya halklarının Osmanlı topraklarına yönelik zorunlu göçleri. Bu olay sonunda bir milyonun üzerinde bir nüfus Osmanlı topraklarına yerleşmiştir.

x