Teknokent olacaktı, Esenler Otogarı’nın İBB’ye devri iptal edildi

İstanbul’un en büyük otogarı olan Bayrampaşa’daki Esenler Otogarı’nın geçtiğimiz günlerde Meclis kararıyla İBB’ye devredilmesi, mahkeme tarafından durduruldu.

Otogarın işletmecilik süresi çoktandır dolan, yüzde 51 hisse ile Galip Öztürk’ün büyük ortak olduğu Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş’nin elinden alınması kararı mahkeme tarafından iptal edildi.

“Otogar Teknokent olacak”

İBB Meclisi, otogarın otopark işletmeciliğinin İSPARK A.Ş.’ye devredilmesini kararlaştırmıştı. Devrin ardından otogarı teftişe giden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Öyle bir yere çocuğum girmez, eşim girmez. 16 milyon İstanbullunun çocuğu, eşi buraya nasıl girsin? Ha benim çocuğum ha başkasının eşi, kimsenin ailesi girmez. Burada huzurla ilgili sıkıntı var. Burası artık fonksiyonunu yitirmiş” dedi.

Otogarın geleceği ile ilgili de konuşan İmamoğlu, “Daha önce birkaç sıfat içeren tanımlama olduğu için öyle ifade ettim. Dedim ki, ‘Bu güzel otogarı biz akla ve bilime peşkeş çekeceğiz.” Nedir o? Biz, burayı büyük bir yeşil alan içerisinde bilim, AR-GE ve teknokent merkezine dönüştürmek istiyoruz. Yani yüksek teknolojiye insan yetiştiren, eğitim veren, meslek öğreten bir merkeze dönüştürmek istiyoruz. O bakımdan biz burada gerçekten 21. yüzyıla yakışan, İstanbul’un göbeğinde insanların nefes aldığı keyifli bir merkez yapacağız. Yoksa biz burada AVM yapacak anlayışa sahip değiliz.” diye konuştu.