Kartal’daki Anadolu Adliyesi AVM gibi: 7 liraya çay, 10 liraya limonata

İstanbul Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’nda bulunan kafeteryada son bir yıl içinde muazzam zamlar yapıldı. Adliye personeli ve avukatlar yapılan zamlara tepki gösterdi. Avukatlar fahiş fiyatlar uygulandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Adliye personeli ise, yapılan zamlara tepki olarak çay içmeme kararı aldı. Duruma tepki gösteren çalışanlar, fiyatlar geri çekilene kadar, çay ocaklarından alışveriş yapmayacaklarını açıkladılar. Adliyenin kafeteryasında 0.5 ml.su 2.50 TL, dilim kek 8.00 TL, küçük bardak çay 3.50 TL ve büyük bardak çay ise 7.00 TL’den satılıyor.

Suç duyurusunda bulundular

Avukat Şeref Şahin’in suç duyurusunda yer alan ifadeler dikkat çekti. Avukatın dilekçesinde, “Avukatların istifadesine sunulan diğer iş ocaklarındaki ürünler, bırakalım bir stajyer avukatı ortalama bir avukatı dahi maddi gücünü zorlayacak cinsten pahalıdır” ifadelerine yer verdi.

Adliyeye komşu olan Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki fiyatları da karşılaştırma amaçlı kullanan avukat, “Adliye içerisinde D ve E blokta faaliyet gösteren kafeteryalardaki yiyecek ve içecekler ile adliye genelindeki avukatlara hizmet veren çay ocaklarında satılan içecek fiyatları fahiş seviyededir. D bloktaki kafeteryada 1 adet bitki çayı 13 buçuk lira, E bloktaki kafeteryada çay 3 buçuk lira gibi fiyatlara satılmaktadır. Karşılaştırma yaptığım diğer adliyeler ve adliyenin yanındaki Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki fiyatlar adliye fiyatlarının çok altındadır.” dedi.

Çay içmeme kararı aldılar

cay-icmeme-eylemi

Öte yandan, adliye personeli fiyatlar indirilene kadar çay içmeme kararı aldıklarını açıkladı.