Suriyeli mitinginde “Ne mutlu Türküm diyene” tepkisi

İstanbul’daki Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere gitmeleri yönünde İstanbul Valiliği tarafından yapılan çağrısının ardından Suriyelileri destekleyen bazı sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla Fatih’teki Saraçhane Parkı’nda miting düzenlendi. Bu sırada Suriyeli destekçilerine “Ne mutlu Türküm diyene” şeklinde bağıran bir gruba polis müdahale etti.

ÖZGÜRDER, Mülteci Hakları Derneği, MAZLUMDER ve Hukukçular Derneği tarafından gerçekleştirilen protesto gösterisine tepki gösteren bazı vatandaşlar “Ne mutlu Türküm diyene” şeklinde slogan attı. Eylemcilere saldırıya geçen protestoculara polis biber gazıyla müdahale etti. 7 kişi bu sırada gözaltına alındı.

“Gelin ensar olalım”

Saraçhane Parkı’nda bir araya gelen Suriyeli destekçileri, “Muhacire gardiyan değil Ensar olalım”, “İçişleri Bakanlığının muhacirlere yönelik baskıcı yasakçı uygulamalarına hayır” pankartları açtı. Eylemde sık sık “Müslüman zulme boyun eğmez” “Muhacirler Allah’ın emanetidir” sloganları atıldı.

“Ne mutlu Türküm diyene” tepkisi

Dernekler adına açıklama başlamak üzereyken bir grup kitleye “Ne mutlu Türküm diyene” sloganlarıyla saldırmak istedi. Eylem yapanlar ise bu saldırıya karşı, “Yaşasın kardeşlik kahrolsun faşizm” diyerek tepki gösterdi. Suriyelileri destekleyen grubun taşıdığı pankartlardaki ümmetçi ifadeler dikkat çekti.

Kendilerine yönelik “Ne mutlu Türküm diyene” şeklinde bağıran gruba, tepki gösteren Suriyeli destekçileri “Yaşasın kardeşlik kahrolsun faşizm” sloganları attı. Açıklamanın ardından saldırgan grubun eylemcilere yeniden saldırı girişiminde bulunması üzerine polisler biber gazı kullandı ve 7 kişi gözaltına alındı.