Şaraba ‘fermante üzüm suyu’ diyecekler, sigarayı ‘çiçek-böcekle’ kapatacaklar

- Yorumlar

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi getiren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan düzenlemeden dolayı sansür tepkileri gelirken, medya ombudsmanı ve RTÜK üyesi Faruk Bildirici açıklamalarda bulundu.

Bildirici, isteğe bağlı yayın platformlarında da 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun’un 8. Maddesindeki genel ahlak hükümleriyle aynı ilkelerin uygulanmasının yanlış olduğunu söyledi.

Bildirici “Yani genel radyo ve televizyon yayınları için uygulanan yayıncılık kuralları, Netflix gibi BluTV gibi isteğe bağlı platformlarda uygulanmamalı. Bu ilke onlar için geçerli olamaz” diye konuştu.

Bildirici Twitter hesabında da şu açıklamayı yaptı:

– İsteğe bağlı yayın hizmetleri platformunun diğer televizyon ve radyo hizmetlerinden daha geniş bir özgürlük alanı olduğuna inanıyorum. Bu platformdaki yayınlara demokrasi, insan hakları, nefret söylemi, ayrımcılık, cinsiyetçilik, şiddeti körükleme, savaş çığırtkanlığı gibi temel insani değerler dışında müdahale edilmemesi gerek.

– Kişilerin bu platformlarla yaptığı sözleşme devletin yüksek ahlak anlayışının dışında olmalı.

“Sigara dumanı çiçeklenecek”

– Bu yönetmeliğin en büyük sakıncalarından biri isteğe bağlı yayın platformlarına da RTÜK yasasının 8. maddesindeki, yayın ilkelerine uyma yükümlülüğü getirmiş olması. Oysa özel sözleşmelerle yapılan yayınlar ile kamuya açık yayınlar aynı kapsamda aynı ilkeler ile değerlendirilemez.

– Birinde izleyici yayına maruz kalıyor diğerinde izleyici o yayını isterse alıyor. Ayrıca bu yayınlara da koruyucu sembol sistemi uygulanması zorunluluğu getiriliyor. Yani akıllı işaretlerin bu yayınlarda da göreceğiz. Artık orada da sigara dumanı çiçeklenecek, şarap yerine fermente üzüm suyu denilmek zorunda kalınacak

CNBC-e ve E2 batmıştı

RTÜK’ün benzer kurallarına tabi olan ve yayınlarında birçok sahneyi keserek sansürleyen, sigara yerine çiçek-böcek koyan CNBC-e ve E2 televizyonları kısa sürede izleyici kaybederek batmıştı.

Özellikle son günlerde Akit gibi gazetelerin gündeme getirdiği Netflix gibi dijital yayıncıların da RTÜK denetiminin ön gördüğü gibi sahneleri sansürlemesi veya sembollerle doldurması durumunda kısa sürede izleyici kaybetmesi bekleniyor. İzleyicilerin sansürsüz olarak yayınları izlemek için torrente yönelmesi bekleniyor. Bu nedenle Netflix gibi yayınlara ödenen paralardan devlete giden vergilerde de düşüş bekleniyor.

x