Beykoz’da 100 yıl önce dikilen ‘Agave Kaktüsü’ çiçek açtı

- Yorumlar

İstanbul Beykoz’da yaklaşık 100 yıl önce dikilen ‘Agave Kaktüsü’ çiçek açtı. Özellikle ülkemizin güney kesimlerinde yol kenarlarında rastlanan ‘Agave Kaktüsü’ Kavacık Fatih Parkı Koru’sunda metrelerce büyüklükte çiçek açarak görenleri hayretler içinde bıraktı.

Adeta doğanın bir mucizesi gibi görünen kaktüs, ilgi odağı oldu. UNESCO dünya mirası listesinde bulunan ‘Agave Kaktüsü’ne ‘100 yıl bitkisi’ veya ‘Sabır Çiçeği’ de deniyor. Başta Meksika olmak üzere Amerika, Hindistan ve Akdeniz bölgesinde yetişen kaktüs, tüm ömrü boyunca bir defa çiçek açmasıyla biliniyor.

Beykoz’daki Kavacık Fatih Parkı’nda bulunan kaktüsü ziyaret ederek selfie çekilebilirsiniz. Kartal, Pendik, Tuzla ve Maltepe’den parka ulaşmak için D-100 (E5) otoyolu üzerinden 500T nolu İETT otobüsüne binip Kavacık Köprüsü’nde indikten sonra minibüse binebilirsiniz. İsteyenler Marmaray’a binip Ayrılık Çeşmesi İstasyonunda inip 15 F nolu İETT otobüsüne de binebilir.

Agave Kaktüsü hakkında bilgiler

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nce (UNESCO) dünya mirası listesine alınan ve 100 yıla kadar süren ömrü boyunca bir kez, ülkemizin çeşitli yerlerinde görülen ‘Agave Kaktüsü’ Beykoz’da da çiçek açtı.

Tüm yaşamı boyunca iri etli yapraklarında, sadece bir kez açacak çiçek için besin biriktirir. Sapıyla birlikte yaklaşık 10 metre uzunluğundaki çiçeğin ömrü tam olarak bilinememektedir.

Hayatı boyunca bir kez çiçek açan agavenin yaşamı çiçek açtıktan sonra kuruyarak sona erer.

x