Kartal’da Amerikan Beyaz Kelebeği dehşeti

- Yorumlar

İstanbul Kartal’da Amerikan Beyaz Kelebeği dehşet saçıyor. Kartal Belediyesi harekete geçti. Biyolojik mücadeleye başlayan belediye ekipleri, vatandaşların bahçelerine dadanan Amerikalı kelebeğe karşı savaş açtı.

Özellikle dut, akçaağaç, söğüt ve çınar ağaçlarına dadanan Amerikan Beyaz Kelebeği, birçok bahçeyi işgal etti. Gelen ihbarlar üzerine harekete geçen ekipler, 2 binden fazla ağacı ilaçladı. Mayıs ayından beri devam eden çalışmalar kapsamında Amerikan Beyaz Kelebeği dehşeti frenlendi. Kelebeklere son darbe ise Eylül ayında vurulacak.

kartal-amerikan-beyaz-kelebek-2.jpg

Yapılan çalışmalar kapsamında doğal dengeyi bozmamak için, insanlara, faydalı böceklere, arılara, kuşlara ve diğer canlılara zarar verilmeden; yalnızca ağaçlardaki Amerikan Beyaz Kelebeği tırtıllarına etki eden bakteri kökenli biyolojik larvasitlerle Kartal’ın 20 mahallesinde zararlı tespitini yaptıkları yaklaşık 2 bin adet ağacı ilaçladı.

Amerikan Beyaz Kelebeği hakkında bilgiler

Amerikan beyaz kelebeği vücut uzunluğu ortalama erkeklerde 11, dişlerde 15 mm‘dir. Kelebeğin esas rengi beyaz, sırt ve karın kül rengine çalan bozdur. Bazı dişi ve erkek bireylerde üst kanatlarda siyah nokta şeklinde lekeler mevcuttur. Olgun larva 25-35 mm boyunda ve koyu renkli olup, yanlarda turuncu renkli beneklere ve beneklerden çıkan kıllara sahiptir. Kışı pupa halinde geçirir. Kışlayan pupalardan çıkan birinci döle ait kelebek uçuşu Mayıs’ın ilk haftası ile üçüncü haftasında, ikinci döle ait kelebek çıkışları ise Temmuz’un üçüncü haftasına olur. Her iki dölün kelebek uçuş süresi 24-33 gün sürmesine karşın, ergin ömrü 4-15 gündür. Dişiler yumurtalarını genel olarak yaprakların alt, bazen de üst yüzlerine bırakabilirler. Yumurtalar 1-3 günde açılır. Larvalar yumurtadan çıkarken, yumurta kabuklarını kısmen yiyerek yuvalarını örmeye başlarlar.

kartal-amerikan-beyaz-kelebek-3.JPG

Zararlı, ağaçların toprak ile birleştiği yerlerde, ağaç kabuğunda ve çok yaşlı ağaçların kovuklarında, binaların çatı saçakları arasında bir koza içinde pupa olur. Amerikan beyaz kelebeği yılda 2-3 döl verir. Yumurta kümelerinden çıkan larvalar, yaprağın alt yüzeyinde ipeksi ağlar örerler, sonra gitgide ağı artırarak daldaki diğer yaprakları da bağlarlar. Genç larvalar yaprağın parankimasını üst epidermise kadar yerler. Daha sonra yaprağın üst yüzeyine geçerek üst epidermisi tahrip ederler. Olgunlaşan larvalar ağlardan çıkarak bireysel yaşamaya başlar ve yaprakları sadece ana damar kalacak şekilde yemeye başlar. Bitki gelişimine verdikleri zarar ile ürün kaybına neden olmaktadırlar.

kartal-amerikan-beyaz-kelebek-4.jpg

x