Jandarma’dan Fersude ve Bianet dahil 136 siteye erişim engeli

- Yorumlar

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne yapılan başvuru sonucu, aralarında Bianet, Gazete Fersude ve ETHA adlı haber sitelerinin de bulunduğu 136 siteye erişim engeli konuldu.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararında, aralarında Facebook, Instagram hesaplarının da bulunduğu toplam 136 internet adresi ve 15 internet sitesinin adı geçiyor. Engellenen sitelerin içinde HDP’li Milletvekili Oya Ersoy’un, müzik grupları Grup Yorum ve Grup Munzur’un Twitter hesapları da yer alıyor.

Kararı değerlendiren bianet Proje Danışmanı Nadire Mater, ellerine herhangi bir karar ulaşmadığını söyledi. Gazete Fersude Genel Yayın Yönetmeni Tunç ise, “Haber girişi yapamadığımızda kapatıldığımızı öğrendik.” diye konuştu.

“En hafif ifadesiyle hukuk skandalı”

Karara itiraz eden, bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu, “Binlerce haberin yer aldığı bir haber portalı, Jandarma Genel Komutanlığı’nın başvurusu üzerine başkaca hiçbir araştırmaya gerek kalmadan kapatılıyor. Bu kararı verenler gerekçe dahi belirtmiyor. Bu durum en hafif ifadesiyle hukuk skandalı… Keza bu karar ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne yönelik büyük bir saldırı, büyük bir müdahale… Hukuk garabeti.” dedi.

Erol Önderoğlu: Son derece keyfi ve tehlikeli

Karara ilişkin sosyal medyadan paylaşımda bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, “Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin, “Milli güvenlik” iddiasıyla @bianet_org haber sitesinin erişime kapatılmasına dair aldığı karar, özgür haberciliği hedef alan son derece keyfi ve tehlikelidir.” denildi.

x