Futbol müsabaka kurallarında büyük değişiklikler yapıldı

- Yorumlar

Futbol karşılaşmalarında uygulanan kuralları belirleyen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futbol müsabaka kurallarında değişikliğe gitti. Yeni kurallara göre teknik direktörler kart görebilecek, top hakeme değerse maç duracak.

Süper Lig’de görev alacak hakemler için düzenlenen seminerde yeni kurallar tanıtıldı. İşte yeni futbol kuralları…

Yeni futbol kuralları 2019

1. TOP HAKEME ÇARPARSA OYUN DURACAK

Topun hakeme çarpması eski kurala göre, doğal kabul görüyordu. Oyun bu durumda kesilmeden devam ediyordu. Yeni kuraldaysa topun hakeme çarpması ve belli diğer koşullarda oyun hakem atışıyla başlayacak.

Hatırlanacağı gibi 1986 yılında oynanan Beşiktaş-Ankaragücü maçında hakem Ahmet Akçay’a çarpan top siyah-beyazlı takımın kalesine girmişti. Bu kural tam 33 yıl sonra değişmiş oldu.

2. KALE ATIŞINDA SINIR KALKTI

Kale atışında futbolcular, eski kurala göre, topa ceza sahası dışına çıktıktan sonra müdahale edebiliyordu. Artık ceza sahası dışına çıkmasını beklemeden oyuncular topla buluşabilecek.

3. ÇARPMA DA OLSA GOL İPTAL EDİLECEK

Bir futbolcu elle gol atarsa, ister kasti oynamış olsun isterse çarpma olsun, atılan gol bundan böyle iptal edilecek. Elle oynamada elin-kolun pozisyonu belirleyici olacak. Omuz hizasından yukarıda ve açıktaki kola çarpan her topa elle oynama verilecek.

4. PENALTIDA KIPIRDAMAK YASAK

Penaltı atışları sırasında kalecilerin çizgi üzerinde hareket etmelerine izin veriliyordu. Artık bu kaldırıldı. Kaleci atış öncesi hareketlenmeyecek, rakibin dikkatini bozacak hareketler yapamayacak. Öne doğru atlamaları da kısıtlanacak bu ihlaller durumunda atış tekrarlanacak. Bu kural en çok Volkan Demirel’i üzecektir.

x
Haberin tamamı için sayfalar arasında ilerleyin
1 / 2