İmamoğlu: Çırılçıplak bir şey ifade etmeyen koca meydanlar, kente kimlik katmıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Meydanı’nda incelemelerde bulundu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği İmamoğlu, Taksim Meydanı hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

İmamoğlu, “Sadece Kadıköy, Üsküdar veya çok konuşulan Taksim değil Bağcılar’dan Esenler’e birçok meydanı gözlem altına aldık. Bu anlamada Yenikapı’da yapılan düzenleme… Ben çırılçıplak bir şey ifade etmeyen koca meydanların bu kente kimlik katmadığını düşünüyorum. Taksim de bunlardan bir tanesi. Daha canlı ve kimlik buldukları alanlar istiyor insanlar. Çünkü meydanların tarihi misyonu da var. Biz bu bakımdan oturup bir masada tek başımıza bir karar vermek istemiyoruz” diye konuştu.

İmamoğlu, Kartal Meydanı’nı görmeli

Diğer yandan, İstanbul’un Kartal ilçesinin meydanı da İmamoğlu’nun dediği tanımlamaya tam olarak uyuyor. Oldukça zevksiz bir görünüme sahip meydanda, zemin tamamen betonla kaplı. Gri bir görüntüsü olan meydanın ortasında ise tamamen israf olarak demir çubuklar bulunuyor. Neye yaradığı yıllardır anlaşılmayan çubuklar tam bir facia.

Meydanın tam ortasında da bir tuvalet yer alıyor. İBB, Kartal Meydanı’nın tam ortasını tuvalet olarak kullanıyor. Oysa Sultanahmet Meydanı’nda İBB’nin tuvaletleri tam olarak meydanın girişinde ve sağ tarafta bulunuyor. Ancak Kartal Meydanı, tuvalet merkezli konumlandırılmış. Eskiden kütüphane bulunan meydanda, Mehmet Sekmen döneminde kütüphane de yıkıldı. Atatürk heykeli ise daha iç noktaya alınarak, Ağaçların arkasına gizlenmiş şekilde gözlerden uzak bir yere çekildi.

agaclarin-arkasina-saklanmis

Taksim için yol haritası belirlendi

Taksim’de bir yol haritası belirlediklerini belirten İmamoğlu şöyle devam etti:

Hızlıca bir kısım sağlıklı proje oluşumu elde etmek adına oradaki çalışmaları kamuoyu önünde kısmen yarışma ve seçici kurulların oluşması ile yönetmeyi planlıyoruz. Vatandaşın takdirine sunma niyetindeyiz.

Böyle bir metot gerçekleştiğinde sizlerle paylaşacağız. Yakın zamanda paylaşacağız. Hızlıca orada rol alacağımızı öngörüyoruz, iyi düşünerek yapmak zorundayız. Bütün meydanların kimlik bulmaları için çalışacağız. Taksim Meydanı için kısmi yarışma, davet usulü olabilir. Sonrasında da vatandaşların beğenisine sunacağız