İstanbul’da şiddetli yağışlar, her yer su baskını ve sefalet

İstanbul’da 17 Ağustos 2019 sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle birçok noktayı su bastı. Kartal’da birçok yerde istinat duvarları yıkıldı. Cevizli’de minibüs caddesinde bir duvar çökerken benzer haberler ilçenin birçok noktasından geldi. İstanbul çapında vatandaşlar büyük sefalet yaşadı. Sel felaketi İstanbul’u vurdu.

2019 yılında olunmasına rağmen metropol olarak adlandırılan İstanbul’da her yağmurda ortalığı sel götürüyor, birçok yerden su baskını haberleri geliyor. Neredeyse hiç yeşil alan kalmayan kentte, su akacak yer bulamayınca evleri basıyor. Birçok yerden su baskını haberleri geliyor. Yağışlar nedeniyle İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı. Şehir hatları, İDO, BUDO seferlerinde iptaller yaşanıyor. Alınan bilgilere göre, Fatih’te metrekarede ortalama 114 kg yağış kaydedilmiş olup en fazla yağış Fatih, Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye ilçelerinde görülmüş olup metrekareye ortalama 30- 40 kg yağış kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sel baskınları ve su birikintilerinin yaşandığı bölgelere ilgili tüm birimleriyle müdahale ediyor. Kartal’da da Kartal Belediyesi teyakkuz halinde yaşanan olumsuzluklara müdahale ediyor. Hava muhalefeti nedeniyle kapanan T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı, TF1 Maçka-Taşkışla Teleferik Hattı seferleri ise kısa bir süre önce normale döndü. T3 Kadıköy-Moda tramvay hattında enerji kesintisi nedeniyle sefer yapılamıyor.

Yağışlı havanın akşam saatlerine (20.00) kadar Boğaz çevresi ve Anadolu yakasında kuvvetli şekilde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. İl genelinde ortalama 25 ila 30 kg arası yağış ölçüldü. Eminönü, Fatih, Üsküdar, Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy bölgelerinde meydana gelen su baskınları ve göllenmelere İBB ekipleri tarafından müdahale ediliyor.

Eminönü’nde sel felaketi böyle görüntülendi

İstanbul’da Metrobüs durağında asansöre sığınan köpek