Adalar’da katliam devam ediyor, halk sokağa döküldü

- Yorumlar

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da önceki gün bir at daha yaşamını kaybetti. Faytona koşulan atın yorgunluktan can verdiğine dair görüntüler sosyal medyada yayınlanınca tepkilere neden oldu. Geçtiğimiz hafta faytoncular ve akülü araç sahipleri arasında çıkan kavganın ardından gerçekleşen bu at ölümü gözleri tekrar Prens Adalarına çevirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim kampanyasında, “Adalar’da bir fayton meselesi var. En insani kurallarla, hayvanları koruyup süreci kollayacağız” ifadelerini kullanmıştı, ancak henüz çözüm için bir adım atılmadı. Adalar’da yıllardır tartışma konusu olan ve hayvanseverlerin tepkisini çeken faytonların durumuyla ilgili İmamoğlu’ndan bir an önce adım atması bekleniyor. İBB geçtiğimiz yıl, atlı faytonların yerine elektrikle çalışan akülü faytonların kullanılacağını açıklamış, ancak bu karar uygulanamamıştı.

Faytonlara çözüm bulmak için nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor. Hayvanseverler tepki gösterdi. Sözcü’de yer alan habere göre, atlara yapılan eziyete tahammül edemeyen hayvanseverler, “Atlar faytona sürülmesin” diye defalarca eylem yapmıştı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesinde Büyükada’da yaşanan fayton konusu için “Adalardaki atları faytonların boyunduruğundan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için bir çalışma yapıyoruz” demişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’da faytonların kaldırılacağına dair söz vermişti. Hayvanseverler şimdi bu duruma bir çözüm bulunmasını istiyor.

x