‘Netflix, Türkiye pazarından çekilme kararı aldı’

- Yorumlar

Dünyaca ünlü online dizi ve film izleme platformu Netflix’in, internet yayınlarına getirilen RTÜK denetimi sonrası ortaya çıkan sansür endişesinin ardından Türkiye’den çekilme kararı aldığı iddia edildi.

Sosyal medyada ortalık karışırken, ‘Netflix’in Türkiye pazarından çıkacağı’ iddia edildi. CHP Milletvekili Özgür Karabat, resmi Twitter hesabından “Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor. “Bir kereden bir şey olmaz” diyen anlayışın uluslararası bir platformun ahlakını sorgulaması gerçekten takdire şayan! AKP, krallıkla yönetilen Katar’da bile olmayan sansür anlayışıyla tarihe geçti!” açıklamalarında bulundu.

Türkiye’de birçok billboarda reklam veren, yerli diziler üretmeye başlayan ve aboneliklerden ülkeye vergi sağlayan Netflix, RTÜK denetiminde yayın yapamayacağı için Türkiye’den çekilme kararı aldığı iddia ediliyor. Aksi halde Netflix, RTÜK kararlarına uyarsa platformdaki tüm içerikleri kaldırmak zorunda kalacak. Geçmişte RTÜK kurallarına uyan CNBC-e ve E2 kanalları da batmış ve kapanmıştı.

x