Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyum atandı

- Yorumlar

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevlerinden uzaklaştırdı. Görevden alınan başkanların yerine il valilerinin kayyum olarak belediye başkan vekilleri görevlendirildi.

Buna göre Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, başkan vekili olarak görevlendirildi. Kararın açıklanması öncesi ise Diyarbakır, Mardin ve Van belediyeleri polis kordonuna alındı.

Diyarbakır, Mardin ve Van’a kayyum

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görevden alınan belediye başkanlarından Adnan Selçuk Mızraklı hakkında 1 kovuşturma ve 8 soruşturma, Ahmet Türk hakkında 2 kovuşturma ve 4 soruşturma, Bedia Özgökçe Ertan hakkında da 1 kovuşturma ve 6 soruşturma dosyası bulunuyor. Açıklamada, Türk ve Ertan’ın “terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” belirtildi.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Adnan Selçuk Mızraklı yüzde 63, Ahmet Türk yüzde 56, Bedia Özgökçe Ertan da yüzde 54 oyla Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) belediye başkanları seçilmişlerdi.

x