Pendik’te engellilere ergoterapi ve sanal gerçeklik

İstanbul Pendik’te Pendik Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engellilere yönelik sanal gerçeklik terapisi verilmeye başandı. Artık hastalar ergoterapi programları arasında yer alan sanal ortamda spor ve oyunla hareket kapasitelerini artırıyor.

Çamlık Mahallesi’nde hizmet veren Pendik Engelsiz Yaşam Merkezi’nde felç, nörolojik bozukluklar veya herhangi bir durumdan engeli olan bireyler, ergoterapik yöntemlerle becerilerini geliştiriyor. Ergoretapist eşliğinde hastaların hem gerçek ortamda uygulamalı olarak hem de sanal gerçeklikle hayata adaptasyonları sağlanıyor. Ergoterapi Ünitesinde bulunan mutfak, yatak odası, alışveriş alanı, sanal gerçeklik ve tedavi odasında herhangi bir problem yaşamadan ihtiyaçlarını karşılaması öğretiliyor.

Engel türlerine göre uygulanan ergoterapi programlarından biri sanal gerçeklik bölümü. Bu teknolojide insan hareketlerini algılayan sensör ve sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanarak gerçekleştirilmiş aktif video oyunları kullanılıyor. Hastalar, ekrandan izledikleri aktif video hareketlerini ellerinde bulunan sensorlü kontrol aletleriyle oturdukları yerden yapıyor.

Böylece fiziksel engeli bulunan, hareketleri kısıtlı veya yerinden kalkamayan engellilerin zaman içinde kas problemleri yaşamalarını engellemek ve onları aktif halde tutmak amaçlanıyor.