Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyum atanmasına birçok kesimden tepkiler

- Yorumlar

31 Mart yerel seçimlerinin ardından kayyum yönetimlerinden kurtularak halkın seçtiği belediye başkanlarının göreve geldiği Diyarbakır, Van ve Mardin’e, seçimden 4.5 ay sonra tekrar kayyum atanması tepkileri de beraberinde getirdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Birileri ileri demokrasi demişti değil mi? Halk iradesine bir darbe daha: Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine #kayyum atanması hukuka aykırı, halkın seçimle siyasal tercihlerine darbedir.” dedi.

CHP’li Mehmet Bekaroğlu, “Diyarbakır, Van ve Mardin’de 4,5 ay önce seçilen belediye başkanları görevden alınarak yerlerine Valiler atandı. Gerekçe terör örgütlerine destek vermek. Bunun anlamı sadece demokrasinin iptal eğilmesi değil, aynı zamanda halkın meşru siyasetten umudu kesmesinin istenmesidir.” dedi.

CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş ise, “31 Mart’ta halk bütün baskılara rağmen kayyum düzeninizi yendi. Diyarbakır, Van, Mardin Belediye Başkanlarını görevden alarak kayyum düzeninizle halkın iradesini teslim alamazsınız.” dedi.

Sanatçı Ferhat Tunç ise, “Diyarbakir, Mardin ve Van Bld. Bşk. görevden alınarak yerlerine yeniden kayyum atanması, halkın iradesine yapılmış bir darbedir. Bana kalırsa, iktidarın çaresizlik girdabında bu son çırpınışıdır. Hukuk ve siyaseti yok sayarak ülke yönetilmez. Bu rezalete herkes dur demelidir!” dedi.

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevlerinden uzaklaştırdı. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, kayyum olarak görevlendirildi.

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyum atanması ile birlikte sabah karşı yapılan baskınlarda 29 ilde 418 HDP’li ve DBP’li gözaltına alındı.

x