İstanbul Boğazı’nda antik ticaret gemisi

- Yorumlar

İstanbul Boğazı’ndan antik bir ticaret gemisi geçti. Dün Rumelifeneri’ne ulaşan antik ticaret gemisi bugün İstanbul Boğazı’ndan geçti. Çeşitli meslek gruplarından 11 kişilik mürettebatı olan gemi, antik dönemlerden esinlenerek kamıştan yapılmış.

İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nı geçtikten sonra Ege Denizi’ne açılması beklenen gemi, Alman arkeolog Dr. Dominique Görlitz’in antik döneme ait kaya resimlerinden esinlenerek tasarladı. “ABORA-IV” adlı kamıştan yapılan replika gemi, rüzgara karşı yol alabildiğini kanıtlamak ve eski çağlarda Mısır’dan yola çıkan kamış gemilerin Karadeniz’i geçerek, Tuna Nehri’ne kadar uzanan ticaret hattını kullanıyor.

Varna’dan hareket eden gemi, ‘Sword sailing’ adı verilen denizcilik yöntemiyle Karadeniz’e açılıp, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçerek Ege Denizi üzerinden Kıbrıs’a ve oradan da Mısır’a ulaşmayı hedefliyor. Gemi projesinin sahibi ve yöneticisi Dr. Görlitz, “barış ve uluslararası anlayış için yelken” sloganıyla yola çıktığı geminin amacının, eski çağlarda Mısır’dan yola çıkan kamış gemilerinin Karadeniz’den geçerek Tuna Nehri’ne kadar olan ticaret hattını kullandıklarını ortaya koymak olduğunu belirtiyor.

x