Havası en kirli iller ve ilçeler belli oldu

Türkiye’de havası en kirli iller ve ilçeler belli oldu. Birleşmiş Milletler’e göre dünyada her beş saniyede bir kişi, soluduğu kirli hava nedeniyle erken yaşta hayatını kaybediyor. Peki Türkiye’de havası en kirli iller ve ilçeler hangisi?

Çevre Mühendisleri Odası’nın her yıl açıkladığı hava kirlilik raporu, 45 şehirdeki istasyonlarda yapılan ölçümleri esas alıyor. Ölçüm istasyonları ve yapılan ölçümler yeterli olmasa da önemli sonuçlar ortaya koyuyor. Rapora göre, ölçüm yapılan bölgelerde yaşayan yaklaşık 60 milyon kişinin yıllık ulusal sınır değerlerin üzerinde PM10 (toz) seviyesine maruz kaldığını ortaya çıktı.

Türkiye’de havası en kirli iller

PM10 nedir?

Partiküller Madde (PM10) ve çapı 10 mikro metreden küçük diğer tanecikler akciğerlere ulaşarak iltihaplanmaya ya da insanları çok olumsuz etkileyecek kalp ve akciğer hastalıklarına neden olabilirler. PM10 değeri, hava kirliliği ölçümlerinde önemli bir kriter olarak görülür.

PM10 verilerine göre Türkiye’de havası en kirli şehirler; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa, Mersin geliyor. İstanbul ilçelerinde ise; Bağcılar, Sultangazi, Mecidiyeköy, Başakşehir, Şirinevler, Esenyurt, Kartal, Aksaray, Maslak havası kirli bölgeler arasında.

PM2.5 nedir?

Organik bileşikler gibi 2,5 mikron ve daha küçük parçacıklar PM2.5 olarak adlandırılır. PM2.5 bir insan saç telinin yaklaşık %3’ü büyüklüğündedir ve bir elektron mikroskobu ile tespit edilebilir. Araştırmacılar, ince partiküllerin kan damarlarında birikebileceğini, kalp ve çevresindeki kan damarlarında enflamasyona yol açabileceğini düşünmektedirler.

PM2,5 ölçümü yapılan bütün istasyonlarda ise İstanbul, Ankara, Zonguldak, Çorum, Amasya, Sivas, Erzincan, Erzurum, Edirne, Sakarya, Bursa sınır değerin aşıldığı tespit edildi. İzmir dahil Türkiye’nin yarısından fazlasında ölçüm yapılmamaktadır.