Almanya nükleer santral patlaması ihtimaliyle 190 milyon iyot tableti sipariş etti

- Yorumlar

Almanya Federal Hükumeti, acil durumlarda kullanılmak üzere milyonlarca iyot tableti sipariş etti. Acil bir durumda, iyot tabletleri öncelikle çocukları ve ergenleri tiroid kanserinden korumak amaçlı kullanılacak.

Almanya, ciddi bir reaktör kazasına hazırlanmak için 190 milyon iyot tableti sipariş etti. Zeit‘in haberine göre, Federal Radyasyondan Korunma Ofisi (BfS) tabletleri Avusturya’daki bir üreticiden sipariş etti. Bu, mevcut stokun neredeyse dört katıdır. Radyoaktif maddelerin salınması durumunda tabletler halka dağıtılacak.

Nükleer patlamada iyot tableti ne işe yarar

Yüksek dozlarda iyot alımı, vücudun reaktör kazalarında salınabilecek radyoaktif iyodu emmesini önlemeye yöneliktir. İyot, hava veya yiyecek yoluyla, özellikle hormon üretmek için kullanılan tiroid bezine girdikten sonra vücudun çeşitli organlarına emilir. Bir reaktör kazasında iyot mantığı, vücuda çok fazla zararsız iyot sağlamak ve radyoaktif iyodini ortamdan emmeyi durdurarak tiroid bezinde saklamaktır. Bu nedenle özellikle ergenlerde ve çocuklarda tiroid kanseri önlenmelidir.

Öte yandan, iyot tabletleri, radyoaktif iyot olarak oldukça uzun süreli radyoaktif radyasyon yayan bir uranyum fisyon ürünü olan sezyum gibi diğer radyoaktif maddelere karşı yardımcı olmaz.

Bu arada tabletlerin toplamda 8,4 milyon avro tuttuğu ve federal hükumet bütçesinden karşılanacağı belirtildi. Tabletler merkezi olmayan bir yerde saklanacak. Federal eyaletler dağıtım ve depolamadan sorumlu olacak.

x