Cargill işçilerinin direnişi devam ediyor

Sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarını ve mahkeme kararına karşın işe iadeleri yapılmadığını söyleyen bir grup Cargill işçisi, direnişlerini şirketin Ataşehir’deki merkezi önünde sürdürüyor. Ataşehir Palladium Tower önünde 3 gündür süren direnişe TKP Ataşehir İlçe Örgütü destek ziyareti gerçekleştirdi.

‘İŞİMİZİ GERİ İSTİYORUZ, SONUÇ ALANA KADAR BURADAYIZ’

Haksız yere işten atıldıkları için 492 gündür direndiklerini söyleyen işçilerin adına konuşan TEKGIDA-İŞ Sendikası üyesi Suat Karlıkaya, yaşanan süreci anlattı. Karlıkaya ʹʹSendikamıza üye olan 14 Cargill çalışanı 17 Nisan 2018 tarihinde kıdem tazminatı, ihbar hak edişleri ve artı üç maaş garantisi verilerek çıkış belgesi imzalatılmak üzere şirketin insan kaynakları tarafından çağrılmışlardır. Bu teklifi kabul etmeyen arkadaşlarımızla birlikte yeniden işbaşı yapmak için direnişe geçme kararı alıp süreci mahkemeye taşıdık. Cargill yönetimi bu çıkış işlemlerinin sendikal faaliyetlerle bir ilişkisinin olmadığını, şirket politikası gereği kota sorunu yaşandığı için yapıldığını ileri sürdü. Ancak mahkeme de bunun sendikal olduğunu kabul etti ve dava bizim lehimize sonuçlandı” dedi.

Hukuksal olarak haklılıkları kanıtlanmasına rağmen Cargill yönetiminin konuyu 15 gün içinde temyize taşıyacaklarını açıkladığını belirten Karlıkaya “Bunun üzerine biz de direnişi İstanbul genel müdürlüğüne taşıma kararı aldık ve buradayız. Üç gündür burada çeşitli sıkıntılar yaşamamıza rağmen biz işimizi geri istiyoruz ve olumlu bir sonuç alana kadar bu haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.