İmamoğlu’ndan seçim döneminde işe alınanlarla ilgili açıklama

İstanbul’u her gün adım adım gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçamlıca’daki Radyo-TV vericisi şantiyesi, Hasanpaşa’daki kapalı pazar yeri ve Gazhane binası restorasyon alanları ile Kurbağalıdere ıslah çalışması bölgesinde incelemelerde bulunduğu sırada seçimden önce işe alınanlar ve göreve geldikten sonra işten çıkarılanlar hakkında açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde İBB iştirakı Medya A.Ş.’de işten atılan 50 kişinin durumu ve önceki gün Saraçhane’deki İBB binası önünde yaptıkları eylem İmamoğlu’na soruldu.

“Prensiplerimiz var, seçime 1 ay kala işe alınma dönemi değildir”

“Haksız yere işten çıkarıldığını iddia eden bu kişiler ile ilgili ne söylemek istersiniz” sorusunu cevaplayan İmamoğlu, “Yani iddiaları tabi o yönde olabilir. Arkadaşlarımızın çalışmalarının ve tespitlerinin prensipleri var. İş disiplini, iş disiplinine uymama uyma ve işte işe gelmeme gibi bir takım karakteri varsa çalışanların, ona göre uygulama yapıyorlar. Özellikle seçim dönemlerinde işe alınmalarla ilgili araştırmalar sürüyor. Çünkü çok adil olmadığını düşündüğümüz dönemler.

Seçime 1 ay, 1,5 ay kala, ister bu 31 mart seçimi olsun, ister daha sonraki dönem olsun; bu süreçler çok adil işe alınma dönemleri değil. Bu anlamda arkadaşlarımın elbette ki İBB çalışanları üzerinde bir araştırması var. Ona göre işlem uyguluyorlar. Asla kişisel bir tavır veya davranış değil. Her birinin bir prensibi var. Uygun olmadığını düşünenler varsa tabii ki hukuk yolları açıktır” şeklinde yanıtladı.

İstanbul’da tek adam yönetimi olmayacak

İstanbul’a yağmur yağdığı gün tatilde olması sorulan İmamoğlu, “Biz eforumuzla, günümüzle, saatlerimizle İstanbul için çalışıyoruz. İstanbul halkı bilsin ki, en üst seviye eforda sürece hakimiz ve çalışıyoruz. Birilerinin anladığı anlamda bir yönetim tarzı ile biz göreve gelmedik. Yani tek kişinin her konuya karar vereceği, tek kişinin talimatla süreci yöneteceği bir anlayışla göreve gelmedik. Bakın birçok takım arkadaşım burada. Benim görevinin başında binlerce takım arkadaşım olacak ve bütüncül akılla, az önce tariflediğim gibi bu kenti yönetecek. Son olarak, tatile değil evlatlarımı görmeye gittim. Bu babalık görevidir.” dedi.