LGBT’liler Queer Olympix ile Heybeliada’da buluştu

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Heybeliada’da LGBTİ+ Queer Olympix İstanbul olimpiyat oyunları başladı. Çeşitli yarışmaların yer aldığı organizasyonda ayrıca, atölyeler, forum ve piknik gibi etkinlikler de katılımcıları bekliyor. 23 – 25 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Heybeliada ve Kalamış’ta düzenlenecek Queer Olympix programında futbol, plaj voleybolu ve uzun atlama turnuvaları yer alıyor.

“Ayrımcılığa ve nefret söylemlerine yer olmayan; her bedenin, her cinsiyetin keyif alarak oyun oynayabileceği ve pasların eşit dağıldığı, küfürsüz, yaratıcı takım oyunlarına yer veren kuir spor buluşması” sloganıyla çağrı yapan Queer Olympix organizasyonunda çok sayıda kişi Heybeliada’da buluştu.

lgbt-heybeliada-1

Kadıköy’den vapurla Heybeliada’ya geçen LGBTi+ bireyler, tanışma oyunları ve yoga atölyesiyle başlayan Queer Olympix’te doyasıya eğlendi. Etkinlik hafta sonu boyunca Kalamış’ta devam edecek. Bu yıl 3. düzenlenen Queer Olympix’i organizatörleri “Kadın ve LGBTİ+ olarak kent yaşamı içerisindeki birçok ayrımcı, cinsiyetçi, fobik söylemler ve edimler nedeniyle yaşadığımız zorlukları bir nebze olsun hafifletmek, bir araya gelmek ve ‘kamusal alanda vardık, var olacağız’ demek adına düzenlediğimiz üç güne yayılan çeşitli spor dallarini kapsayan bir etkinlik.” şeklinde tanımlıyor.