Bakanın uçamaz dediği THK uçakları adeta taş çatlatırcasına uçtu

- Yorumlar

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözleriyle Türkiye’nin havacılıkta iftiharı olan, kurban derileriyle desteklediğimiz Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme uçakları adeta taş çatlatırcasına uçtu, su boşalttı, hem de Orman Bakanı Mehmet Pakdemirli “Üçünün motoru yok. Diğer üçü de kullanılamaz halde” birkaç gün sonra.

İzmir’de 3 gün süren orman yangınında 500 hektarlık alan kül oldu. Yangına ise Türk Hava Kurumu uçakları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘onay’ vermemesi üzerine müdahalede bulunamadı. Onun yerine özel şirketlerin helikopterleri uçtu. Pervaneleriyle rüzgar yaparak yangını yayan ve THK uçaklarından çok daha yavaş ve daha az depolama kapasiteli olan helikopterler yangını söndürmede yetersiz kaldı.

THK’nın uçaklarının bozuk olduğunu söyleyen ve THK yönetimini suçlayan Bakan Pakdemirli “El atından 20 uçakları olduğunu söylüyorlar. Hani nerede? Apronda 6 uçak gözüküyor. 3’ünün motoru yok. Vizontele’de bir sahne var ya ‘baba motor yok’ diyor. Aynen öyle… THK siyasetin oyuncağı haline dönmüş durumdadır. Anamuhalefet partisi ile birlikte hareket ediyor.” dedi.

x