Diyanet: Kadının canı, onuru ve hakları emanettir

- Yorumlar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma hutbesinde Emine Bulut cinayetine değinerek, “Dinimizde kadının canı, onuru ve hakları dokunulmazdır ve emanettir” dedi.

Diyanet’ten, 10 yaşındaki çocuğunun önünde eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut cinayetine ilişkin bir açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Dinimizde kadının canı, onuru ve hakları dokunulmazdır ve emanettir” diye konuştu.

Erbaş’ın açıklaması şöyle:

“Bir kaç gün önce bir ilimizde hunharca işlendiği ortaya çıkan vefat eden hanım kardeşimize ve onun gibi bu şekilde cinayete maruz kalan nice masuma Allah’tan rahmet, arkalarında bıraktıkları yavrulara ve sevdiklerine sabırlar diliyorum. Herkes bilmelidir ki her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması ve canına kıyılması en büyük zulümdür. İslam ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır. Dinimizde kadının canı, onuru ve hakları dokunulmazdır ve emanettir. Nitekim Efendimiz aleyhissalatu vesselam ‘Sizin en hayırlınız, eşine karşı en hayırlı olanınızdır’ buyurmuştur. Diğer taraftan mümin ‘elinden ve dilinden hiç kimsenin zarar görmediği kişidir’. Bir daha bu tür acı olayları milletimize yaşatmamasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum.”

x