Davutoğlu: Defterler açılırsa, insan yüzüne çıkamaz

- Yorumlar

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin gidişatına itiraz ettikleri için kendisine “hain” denildiğini belirterek, “Bize dahi hain denirse bu partinin dışında olanlar kendilerini nasıl huzurlu hissedebilirler?” dedi. Davutoğlu, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamaz açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın.” ifadelerini kullandı.

İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır.Ahmet Davutoğlu

Ahmet Davutoğlu Sakarya’da yaptığı konuşmada, AK Parti’ye yönelik eleştirilerini sürdürdü. Yeni parti kurma hazırlığında olduğu iddia edilen Davutoğlu, “Biz bir ümit rüzgarı estirmeye yeni bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Yeni bir hali yeni bir yola bağlayalım” ifadelerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu, 22 Nisan’da yayımladığı manifesto ile AK Parti’ye “bir dakika dur” dediklerini belirterek “O metni yayınladığımızda adını ‘itiraz süreci’ diye koyalım demiştik. Kim ne derse desin bu gidişe itirazımız var” şeklinde konuştu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

– İtirazımıza itirazla karşılık verebilirlerdi. Ne dediler biliyor musunuz? ‘Hain’ dediler. İhanetle tanımladılar söylediklerimizi. Milletin teveccühüyle göreve gelmiş, Başbakan olmuş birine kimse hain diyemez.

– Bütün selefim başbakanları rahmetle anıyorum. Hiçbiri hain değildi. Bu ülkede hain Başbakan olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Bize dahi hain denirse bu partinin dışında olanlar kendilerini nasıl huzurlu hissedebilirler? Biz ne zaman ihanet ettik? Söyleyin. Bu milletin davasına, vicdanına aykırı tek bir adımımız olduysa söyleyin. Meydan okuyoruz.

– Bir ülkede seçim yapılıyor, sandık ortaya konuyorsa. O sandıkta bir milletin oylarıyla bir sonuç ortaya çıkmışsa buna saygı duyacaksınız. Bizim milli irade anlayışımız bu. O saygı, belediye başkanlarına duyulan saygı değildir. Oraya gidip oy kullanan yüz binlerce vatandaşa duyulan saygıdır.

– Bu tavır asla teröre desteği mazur göstermez. Kim teröre destek veriyorsa en şiddetli şekilde cezalandırılmalıdır. Seçimden önce ceza aldılarsa YSK onları elemeliydi. Bu ülkenin demokrasisine gölge düşürmemeliydiler. Yok, 31 Mart’tan sonra suç işlemişlerse öncelikle onlar mahkemeye götürülmeliydi. Mahkeme onları mahkum ettikten sonra görevden alınmalıydılar. Şu an bile haklarında bir dava açılmış görünmüyor. Eğer suçlularsa derhal cezalandırılmalılar.

x