İstanbul’da taksiye, minibüse ve öğrenci servisine zam

- Yorumlar

Benzine ve daha birçok şeye sürekli zam gelirken uzun süredir sabit kalan ulaşım ücretleri İstanbul’da zamlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) gerçekleşen toplantıda zam kararı alındığı ortaya çıktı.

Toplantının ardından basına yansıyan bilgilere ve resmi açıklamalara göre, taksi ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldı. Zamla birlikte taksimetre açılış ücreti, 4 TL’den 5 TL’ye çıkartıldı. İstanbul’da servis ücretlerine yüzde 13, minibüslere yüzde 20, taksilere ise 25 zam geldi.

İstanbul’da zamlı taksi ücretleri

İstanbul’da en son ulaşım zammı 7 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşmişti. İndi bindi ücreti 10 TL’den 13 TL’ye çıktı. Kilometre mesafe ücreti, 1 kilometrede 2 lira 50 kuruştan 3 lira 10 kuruşa çıktı.

İstanbul’da servis ücretlerine zam

İstanbul’da okul servis ücretlerine ortalama yüzde 13 oranında zam yapıldı. 0-1 kilometre arası 215 TL’den 243 TL’ye yükseltildi. En uzak mesafe de 25 kilometreye kadar olan kısım da 525 TL’den 580 TL’ye yükseltildi. Ayrıca özel okul ve devlet okulu ayrımı kaldırıldı. Özel okul diye fazla ücret talep edilemeyecek.

İstanbul’da minibüs ücretlerine zam

Minibüs ücretlerine yüzde 20 zam yapıldı. İndi bindi 2 TL’den, 2 buçuk TL’ye çıktı. Artık 60 kuruş daha ucuz diye minibüsü tercih edenler gönül rahatlığıyla İETT’ye ya da Marmaray’a binebilir.

Öte yandan, İETT otobüsü de 2,60 TL yazıyor. Bu arada mesafelere göre 2 buçuk TL’lik yerler 3 TL oldu.

İBB’den ulaşım zammı açıklaması

İBB’den yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul genelinde faaliyet gösteren; taksi, minibüs, taksi dolmuş, okul ve personel servisleri ile şehir içi arabalı vapur ücretlerinde yeni tarifeye geçiliyor. Ücret tarifesi; enflasyon rakamları, amortisman giderleri ve yakıt maliyetlerindeki artış ile vatandaşların gelir durumu da dikkate alınarak hazırlandı. Taksi taşımacılığı ücretlerinde mevcut ücretler üzerinden ortalama yüzde 25 artış yapılarak; açılış ücreti 5 TL, mesafe tarifesi 3,10 TL, yolculuk başına minimum ücret ise 13 TL uygulanması, minibüslerde mevcut ücretler üzerinden yüzde 25 artış yapılarak; öğrenci 0-6 km 1,5 TL / 6 km sonrası 2 TL, 0-2 km aralığı ücret (indi-bindi) 2,5 TL uygulanması, taksi dolmuş ücretlerinde mevcut ücretler üzerinden yüzde 24 artış uygulanması, öğrenci servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak; en kısa mesafe olan 0-1 km 243 TL olarak uygulanması, personel servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak; 10-17 koltuklu araçlarda ilk kalkış ücreti 124 TL, her km için ücret ise 1,26 TL olarak uygulanması, şehir hatları İstinye – Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20 ve Harem – Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 artış uygulanması kararları alındı. Elektrikli araçların arabalı vapurları kullanımında yüzde 50 indirim uygulanması kararları da alındı” İfadeleri kullanıldı.

x