İstanbul Egemenlere Karşı Direniyor

İstanbul egemenlerin saltanatına direniyor. Merkezi alanlarda bulduğu her park, okul, ilçe stadyumları, hastaneler gibi yerleri yıkıp AVM’ye çevirme politikalarına karşı yürekten hayır diyen İstanbul halkı tepkisini gösteriyor.

İstanbul Gezi Parkı için direniyor

Her alanda gazlı müdahaleler yaşayan ve demokratik özgürlük ortamının kalmadığı İstanbul’da halk bu baskıcı zihniyetin ne zaman son bulup caddelere ne zaman bahar geleceğini merak ediyor. Eskiden dağlarımıza bahar geldi diye söylenen şarkılar artık sokaklar için geçerli gibi görünüyor. İnsanların sokakta yürürken polise bakmaktan bile korkar hale getirildiği ülkemizde “polis devleti mi oluyoruz” endişesi tırmanıyor. Her türlü baskıcı zihniyetin zararını görmüş ve bilen halk ise tekrar silahların gölgesinde bir ülke istememekte kararlı görünüyor.

“Kimyasal Tayyip”

Istanbul Mayıs 31, 2013. REUTERS/Murad Sezer

Istanbul Mayıs 31, 2013. REUTERS/Murad Sezer

Biber gazlı müdahaleyi protesto eden bir genç kendini panzerlerin önüne atıp Kimyasal Tayyip yazan karton ile gösteri yaptı.

Dış basında olayın yansıması

Yabancı basın olayı “Başbakan Erdoğan ve İslamcı Partisi AK Parti’den kaynaklı huzursuzlukların giderek artması” şeklinde haberlerinde yer verdi. “Chemical Tayyip” şeklinde İngilizce çevirisi ile verilen “Kimyasal Tayyip” fotoğrafı da dış basında büyük yer alırken yabancılar ise Türk halkını haberlere yaptıkları yorumlarda tebrik ederek faşizme karşı yorumlar atıp barış vurgusunda bulundu. Euronews ise olayları “no comment” yayını içinde yayınladı.

[youtube id=”NbfiSBl1JPQ” width=”620″ height=”360″]

Kadıköy’den Taksim’e yürüyüş

Halk gece boyunca Kadıköy’den Taksim’deki barikata katılmak için yürüdü. Sloganlar atan halka üç büyük takımın taraftarları da kol kola katıldı. Atatürk’ün mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır sözünü hatırlatan bu tablo baskılara karşı direnişin devam edeceğini gösteriyor.

İlgili haberler:

Halk Kartal Meydanında – Video Kartal24.com

Kartal Meydanı Tamamen Doldu

Kartal Meydanı’nda Fotoğraftan Canlı Yayın

Kartal Halkı Ayakta

Taksimden 16 saatir süren kesintisiz canlı yayınımız

Foto Galeri

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar