Atatürk’süz cuma hutbesini eleştiren Ayna’nın solisti ifade verdi

- Yorumlar

Ayna grubunun solisti Erhan Güleryüz, İğneada’da verdiği 30 Ağustos Zafer Bayramı konserinde Diyanet’in Atatürk’süz cuma hutbesini eleştirdi. Konserin hemen ardından, Güleryüz İğneada Belediye Başkanı ile birlikteyken, Başkan’ın telefonu çaldı. Başkan “Üzülerek söylüyorum ama ifadeye gitmeniz gerekiyor” dedi.

tarafsizhaberajansi’nın haberine göre; Demirköy İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden Güleryüz’e Jandarma yüklenen suçu ve haklarını anlattı. Güleryüz 3 saatin sonunda serbest bırakıldı.

Güleryüz ifadesinde şunları söyledi:

– Ben herhangi bir dini düşünceye, dindar vatandaşlarımıza yahut belirli bir kılık kıyafet giyen kimselere yönelik herhangi bir söylemde bulunmadım. Böyle bir şey de aklımdan geçmedi. Ben Kurtuluş Savaşı döneminde dindar geçinen ve ancak sarığın cübbenin arkasına sığınarak milli mücadelenin akamete uğraması için çaba gösterenler olduğunu, buna ve onlarca ihanete, yokluğa, yoksunluğa rağmen Kurtuluş Savaşı’nı zafere kavuşturan Atatürk’ü bugün bazı kuruluşların anmaktan çekindiğini, bunun doğru olmadığını söyledim.

x