Anadolu Adalet Sarayı’nda adli yıl açılış töreni yapıldı

Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’nda 2019-20 adli yıl açılış töreni yapıldı. Törende konuşan Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, yargıya güvenin alt düzeyde olduğunu belirterek, “Kararların ve iddianamelerin isabet oranı da batı standartlarına göre oldukça düşük” dedi.

Törene Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın yanı sıra, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun, Anadolu Yakası İlçe Kaymakamları ve İBB Hukuk Müşaviri Eren Sönmez, Başsavcı Vekilleri, hakim ve savcılar ile çok sayıda adliye personeli katıldı.

bassavci-ismail-ucar

Başsavci İsmail Uçar

“YARGIYA GÜVEN ALT DÜZEYDE, DAVALAR UZUN SÜRÜYOR”

Yargılamaların uzun sürdüğünü kaydeden Başsavcı Uçar, “Davaların olağanüstü uzun sayılacak bir sürede bitirilmesi, kanun yollarıyla sürecin nihayetlendirilip kesinleştirilerek infaza verilmesi ve infazın yapılması yıllarca sürmekte, hükmün infazı aşamasına gelinmesi ve sürecin sonlandırılması onlarca yıl devam edebilmektedir. Kararların ve iddianamelerin isabet oranı da Batı standartlarına göre oldukça düşüktür. Vereceğimiz her kararın etki alanını düşünerek isabetli olmasına çalışmalıyız ve verdiğimiz kararların vicdanlarda karşılık bulmasına dikkat etmeliyiz” diye konuştu.