Taksim Dayanışması Sözcüsü Tayfun Kahraman İBB’de daire başkanı oldu

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) Başkan Ekrem İmamoğlu, liyakat esaslı bir atama daha yaptı. Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı görevine Dr. Öğretim Üyesi Tayfun Kahraman’ı atandı. Kahraman, aynı zamanda Gezi’de rol alan bir isim. Taksim Dayanışması’nın da sözcülüğünü yürüttü. Taksim Dayanışması üyesi Kahraman, Gezi davasında yargılananlar arasında yer alıyor.

Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan topçu kışlasına karşı başlayan Gezi olayları sırasında Taksim Dayanışması öne çıkmıştı. Hatta Taksim Dayanışması üyeleri şu anda yargılanıyor. O isimlerden biri olan Tayfun Kahraman İBB’de daire başkanı oldu.

Tayfun Kahraman kimdir?

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı görevine atanan Dr. Öğretim Üyesi Tayfun Kahraman, Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde 2004 yılında lisans eğitimini tamamlayarak, şehir plancısı unvanı ile mezun oldu. 2006 -2010 yılları arasında iki dönem TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’nda “profesyonel çalışan” olarak Sekreter Üye görevinde bulundu.

tayfun-kahraman

Tayfun Kahraman, TMMOB Şehir Plancıları Odası’nda 2010 yılında başladığı İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine 2019 yılı Ocak ayına kadar devam etti. 2010 -2014 yılları arası Oda Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulundu. 2009 – 2014 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Koruma Bölge Kurulu’nda Kültür ve Turizm Uzmanı olarak görev aldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Kent Planlama Programında başladığı yüksek lisansını 2010 yılında, Doktorasını ise İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi programında 2017 yılında tamamladı. 2014 – 2018 yılları arasında Beylikdüzü Belediyesi’nde danışman olarak çalışmalara destek veren Kahraman, 2014 yılından bu yana görev aldığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyor.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi ve İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeliklerini sürdüren Kahraman, Planlama Dergisi’nin editörlüğünü de yürütüyor. Ayrıca Şehircilik, Kent Planlama ve İmar Mevzuatı konularında ders ve seminerler veren Kahraman, kongre ve konferanslara konuşmacı olarak katılıyor

Tayfun Kahraman ve Gezi davası

Diken’de yer alan habere göre Kahraman’ın Gezi davasındaki savunmasında öne çıkan ifadeleri şöyle:

– Bir meslek insanı olarak Gezi Parkı ve Taksim Dayanışması nedir? Meslek odası yöneticisi olarak kent merkezinin son yeşil alanlarından birindeki ortaya çıkması muhtemel tahribata karşı süreç başlattık.

– Son yeşil alanlardan birinin yapılaşmaya karşı çabamız İBB tarafından gözardı edildi Bu projeden vazgeçmeyip imar planları askıya çıkarıldı.

– Gezi toplumun vicdanı haline geldi. Gezi aslında toplumun vicdanının hareketidir!

– Gezi, orada parkını yeşilini korumak isteyen, kent mücadelesi vermek isteyenlerin gördüğü ve FETÖ’cülerin yaptığı kesin olan polis şiddetine karşı bir direniştir.

– O gün orada olanlar bilir ki o ağaçlar köklerinde kopartıldı başka bir yere gömülme şansı kalmamıştı.

– Taksim Dayanışması’nın açıklama yaptığı sırada da polisin tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etmiş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak sonradan FETÖ üyesi olduğunu öğrendiğimiz polisler vatandaşlara eziyet edilmiştir.

– Kamuoyu bizlere sahip çıkmış ve milyonlarca insan polis şiddetini protesto etmek için sokağa çıkmış ve Taksim Meydanı yayalaştırma projesine itiraz kitleselleşmiştir. Bunu hiçbir organizasyonunu yaptıramayacağı açıktır.

– İddianamenin ne kadar özensiz ve ciddiyestsiz olduğunu, Gezi parkını korumaya çalıştığımızı anlatmaya çalıştım. Bu iddianame geziyi anlatmamaktadır. Gezi antiemperyalisttir. Gezi, temsil eksikliği hissedenlerin tepkisidir. Gezi barışma, kucaklaşmadır.

x