Kartal’da riskli 40 bina yıkılıyor

İstanbul Kartal’da hakkında riskli yapı raporu olan ve boşaltıldığı halde yıkımı gerçekleştirilmeyen binaların yıkımına başlandı. Bu kapsamda Yakacık Aysun, Makbul ve Kirat Sokakları üzerinden bulunan binaları 5 Eylül 2019 tarihi itibariyle yıkmaya başladı.

3 gün sürmesi planlanan yıkım sırasında oluşabilecek toz için de sürekli tazyikli su kullanılıyor. Cuma sabahı erken saatlerde yıkım çalışmalarına başlayan ekipleri, öğlen saatlerinde Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Yakacık Çarşı Mahallesi Muhtarı Senem Özdemir ile de görüşen Yüksel, yıkım çalışmalarını sürdüren ekipleri de iş güvenliği kurallarına uymaları konusunda uyardı.

Metruk haldeki binalarda uyuşturucu kullananların ve diğer asayiş olaylarının yaşandığından mahalleler sürekli şikayetçiydi. Bu kapsamda olan ve hakkında riskli yapı raporu bulunan 40 bina, önceki gün Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri tarafından yıkılmaya başlandı. Yakacık Aysun, Makbul ve Kirat Sokaklarının çevresinde yaşayanların korkulu rüyası olan binalar, iş makineleri tarafından yerle bir edilemeye başlandı.

kartalda-riskli-40-bina-yikiliyor

Yüklenici firmanın yıkmadığı tespit edildi

Çocuklar için de tehlike yaratan ve daha önceden boşaltıldıkları için içlerine kolayca girilebilen binalar, çevre güvenliği alınarak tamamen kullanılamaz hale getirildi. Binaların kentsel dönüşüm sürecinde oldukları ve her biri hakkında riskli yapı raporu olduğu ve daha önceden boşaltılmalarına rağmen yüklenici firma tarafından yıkılmadıkları öğrenildi.

Cam, plastik doğrama, demir gibi geri dönüştürülebilir tüm parçalarının alındığı binaların yaz ayı olması nedeniyle uyuşturucu kullananların mekânı haline geldiği ve ormana yakın olması nedeniyle de yangın tehlikesine yol açtığı öğrenildi. Çalışmaları yerinde incelemek için Yakacık Çarşı Mahallesi’ne gelen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, yıkım ekiplerinden bölgeyle ilgili bilgi aldı.

Baret ve fosforlu yelek giyen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, çevre sakinleri ve Yakacık Çarşı Mahallesi Muhtarı Senem Özdemir ile görüşerek bölgede başka metruk binalar olması halinde belediyeye bilgi verilmesini istedi.