Soylu’dan Ankara ve İstanbul’a kayyum açıklaması

- Yorumlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’a kayyum atayıp atamayacağına dair sorulara pazar günü cevap vereceğini söylemişti. Bugün bir TV kanalında uzun bir program yapan Soylu, birçok soruya cevap verdi.

Kayyum tartışmalarını yanıtlayan Soylu, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kayyum tartışmaları için “söz konusu değil” dedi.

Soylu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

– İstanbul Haziran ayında bir karar verdi. Bu karar bir demokratik ve hukuki karardır. Burada İstanbul seçmeninin oy vermesinin sebebi hizmet isteği. Çöpümü topla, suyumu akıt… Bir belediye bu hususla seçilir. Bir belediye başkanı ülke yönetmek için, iri iri laflar söylemek için seçilmez.

– Benim çok çalıştığımı uykusuz geceler geçirdiğimi mesai arkadaşlarım bilir. Belediye işleri önemli işlerdir. Türkiye politikasında söz sahibi olmak için hevesli olabilirsiniz, isteyebilirsiniz. Ama önce işinizi yapacaksınız.

– Biz Diyarbakır, Mardin ve Van’daki başkanların neden alındığını ifade ettik. Oraya gidip ‘Aynı çizgideyiz. 16 milyonun selamını getirdim’ dedi. Ben de İstanbul seçmeniyim, ben selam falan göndermedim. Bütün bunlar, bu konular bir belediye başkanının yapması gerekenin çok üstündedir. Ama bunu seçmen değerlendirir ben değerlendirmem. Biz orada teröre karşı mücadele ortaya koyuyoruz. Onları onure eden kişiyi ben İçişleri Bakanı olarak uyarırım. Bu benim hakkım, görevim. Biz-zati terör örgütünün görevlendirdiği insanlara moral verenlere bir şeyler deme hakkımız bırakın da olsun.

‘İSTANBUL’A KAYYUM SÖZ KONUSU DEĞİL’

– İstanbul, Ankara, İzmir’e bir kayyum atanabilmesi için terör örgütleriyle bağlantı saptanması lazım. Kayyum gibi bir durum söz konusu değil. Bu konuda bir değerlendirmemiz yok. Bunu çarpıtıyorlar, sulandırıyorlar. Diyarbakır’ı, Van’ı ve Mardin’i kurtarmak için yapıyorlar bunu.

– Bu işin doğrusu geçici görevlendirilen belediye başkanları. Kayyım başkan değil burada geçici olarak vekil atanması söz konusu. Yasalarda bu kanun net bir şekilde belirtilmiştir. Teröre bulaşan belediye başkanlarına yapılan işlemlerin hepsi anayasaya uygun. Önceki davalarda 237 yıl 237 ay hapis cezası verildi. Bir kişinin seçilmiş olması istediğini yapabilme özgürlüğünü getirmez. Bir belediye başkanı teröre bulaştığında, yolsuzluk yaptığında seçildikleri için işlem yapmayalım mı? Görevden alınan başkanlarla ilgili mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir.

x