Kartal’da yıkılacak binalara asbestten temizleme şartı

İstanbul Kartal’da yıkılacak binalara yönelik, insan sağlığına ciddi zararlar veren asbest ve zararlı atıkların yıkım öncesinde temizlenmesi yönünde sıkı denetim şartı getirildi. Yıkımı yapılacak binalarda asbest denetimi yapılıyor.

Kartal’da bina yıkımı sırasında yapılan denetlemeler

Buna göre yıkımı gerçekleştirilecek binalar, önce Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından sıkı bir denetimden geçiyor. Ekipleri, binadan gerekli önlemler eşliğinde 5 farklı numune örneği alıyor. Asbest ve zararlı atıkların tespit edildiği binalarda müteahhit firmaya söz konusu atıkların nasıl bertaraf edileceği bilgisi detaylı bir şekilde veriliyor.

Müteahhit firma, söküm işlemlerini bakanlıkça lisanslı firmanın eşliğinde gerçekleştirdikten sonra Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne rapor sunuyor. Son olarak Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından gerekli şartları sağlayan binalara yıkım için onay veriliyor.

Asbest nedir?

Asbest ya da amyant, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineral. Halk arasında ak toprak, çorak toprak, gök toprak, çelpek, höllük veya ceren toprağı gibi isimlerle de bilinir.

Asbest yüzyıllar boyu ve yaygın bir şekilde kullanıldığı halde, meydana getirdiği sağlık sorunları yirminci yüzyılın başında anlaşılmaya başlamıştır. Bunun sebebi, solunduktan sonra yaptığı hastalığın ortaya çıkması için 40 yılı aşan bir enkübasyon süresine gerek olması ve eski dönemlerde insanların şimdikinden çok kısa yaşamalarıdır.