İBB, Aşure Günü’nde 70 bin aşure dağıttı

Dayanışma, paylaşma, muhabbet, birlik ve beraberliğin simgesi haline gelen Aşure Günü’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 70 bin kişiye aşure dağıtıldı. Dağıtılan 9 tonluk aşure, İBB aşçıları tarafından 2 günde kaynatıldı.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB), Muharrem Ayı’nın 10’ncu gününe denk gelen 9 Eylül’de İstanbul’un 8 noktasında aşure servis etti. Mecidiyeköy, Yenikapı, Kadıköy, Üsküdar, Eminönü, Beşiktaş, Beylikdüzü ve Kocamustafapaşa gibi İstanbul’un en kalabalık meydanlarında konumlandırılan Mobil Büfeler sayesinde kısa sürede on binlerce vatandaşa aşure ikram edildi.

İBB’nin 50 aşçısı tarafından, 2 günde hazırlanan aşureler, hijyenik koşullarda ve büyük mutfaklarda özenle kaynatıldı. 70 bin kişiye ikram edilen aşurelerde Alevi geleneklerine uygun olarak fasulye, nohut, buğday, fındık, fıstık, incir, kayısı, kuru üzüm, kuş üzümü, dut, nişasta, şekerden oluşan yaklaşık 9 tonluk 12 çeşit malzeme kullanıldı. Anadolu ve Avrupa yakasında İstanbullulara ikram edilen aşureler, hem görüntüsü hem de lezzetleriyle tam not aldı.