Davutoğlu’nun AK Parti’den ihracına neden olan 10 sözü

- Yorumlar

Seçilmiş son Başbakan Ahmet Davutoğlu, kurucusu olduğu AK Parti’den ihraç edilmek üzere disipline sevk edildi.Davutoğlu’nun disipline sevk edilme gerekçesinde sebep olarak gösterilen sözleri ortaya çıktı.

Davutoğlu’na gönderilen tebligatta yazılı veya sözlü savunmasını istedi. Tebligatta, Davutoğlu’nun çeşitli şehirlerde yaptığı konuşmalar ile sosyal medya paylaşımları ve verdiği röportajların MYK tarafından disiplin suçu olarak görüldüğü belirtildi. Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Davutoğlu, 30 Haziran’da Elazığ’da yaptığı bir konuşmada “Devlet makamını bir trol çetelerinin tuzaklarına mahkum edenlere karşı 3 yıl sustuk. Eğer işler iyi gitmiş olsaydı kıyamete kadar susardık” demişti.

– AK Parti bir takım trol örgütlerin etkisi altına girmişse, soru sorması gereken biz, cevap vermesi gereken partiyi bu gruplara teslim edenlerdir.
– Vicdan odaklı temiz bir siyasetten kopma nedeniyle buradayız.
– Ekonomik açığı iyi politikalarla kapatabilirsiniz ama vicdan açığını kapatmak mümkün değildir.
– Adalete ihtiyaç var. Adalet son dönemde öylesine çifte standart gösterdi ki insanların adalete, hukuk sistemine güveni sarsıldı.
– Kimse bu ümmet benim partimin tekelindedir diyemez. Ümmetten kastedilen yalılarda oturup Türkiye’yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz
– Ekonomik krizi inkar ederek yönetemeyiz
– Gerçek basın özgürlüğü demokrasinin bağışıklık sistemidir
– Eski bir Başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz
– Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz

“PARTİYİ KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ BEYANLARDA BULUNMAK”

MYK, Davutoğlu’nun bu sözlerle, “Parti yöneticileri, üyeleri veya parti tüzel kişiliği hakkında basın yayın araçları ile kamuoyu önünde gerçek dışı haber yaymak, iftira, hakaret, karalama veya küçük düşürücü beyanlarda bulunmak” suçunu işlediğini savunuyor.AK Parti Merkez Disiplin Kurulu, Davutoğlu’nun savunmasını 7 gün içinde bekliyor.

x