Vetbüs Kartal’a geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Vetbüs, Kartal’a geliyor. Sokak hayvanlarının kapsamlı sağlık taramasından geçirildiği Vetbüs, durumu kötü olan hayvanları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait hayvan bakım evlerine götürüyor. Hayvanlar sağlıklarına kavuşana kadar burada tedavi ediliyor. Vetbüse vatandaşlar da hayvanlarını götürerek tedavi ettirebiliyor. Vetbüsün içinde tetkik ve tedavi için bir veteriner ekip hazır bulunuyor. Vetbüs, 6 Mart 2020 tarihinde Kartal Neyzen Tevfik Meydanı’nda, 26 Mart 2020 tarihinde ise Uğur Mumcu Mahallesi Teknik Yapı önünde 12.00-15.00 saatleri arası, sokak hayvanlarına yönelik hizmet verecek.

Vetbüs projesi kapsamında sokak hayvanlarına sağlık taraması, aşılama programı, iç-dış paraziter ile mikroçip uygulaması yapılıyor. Hayvanın ciddi bir hastalığı yoksa ayakta tedavi yapılıyor. Mikroçiple hayvanı kimliklendirip ve sisteme kaydı yapılıyor. Yapılan uygulamalar o sistemde yer aldığı için daha sonra hayvan hakkında bilgi edinilebiliyor. Bu uygulama, sahipli hayvanlara da yapılabiliyor.

Hayvanın ayrıntılı sağlık taraması yapılıyor

Veterinerler, Vetbüs ile daha fazla sokak hayvanına ulaşmak istediklerini söyledi. Vetbüs ile noktasal olarak gidip hayvanlara müdahale edebildiklerini belirten veterinerler, şöyle konuştu:

“Sokak hayvanları konusunda vatandaşlarımız çok duyarlı. Bazı vatandaşlar ilçelerindeki 30-40 kediye baktığını söylüyor. Bir vatandaş, sokak hayvanını Vetbüs’e getirdiğinde, hayvanın öncelikle sağlık taramasını yapıyoruz, iç ve dış paraziter uygulamasını yapıyoruz. Kuduz aşısını yapıp mikroçip uygulayıp sonra, o bilgileri sistemimize girerek kayıt altına alıyoruz. Tedavisi ayakta yapılabilecekse tedavisini gerçekleştiriyoruz, eğer devam etmesi gereken bir tedavisi varsa birimlerimize sevk ediyoruz. Daha sonra hayvanı getiren kimseye teslim ediyoruz, o bölgenin hayvanı ise serbest bırakıyoruz.”

Birimlerinde tedavisi tamamlanmış ama aldığı bölgeye bırakamadıkları hayvanlar olabildiğinden de bahseden Toker, “Mesela yavrular, çok küçük oldukları için bırakamıyoruz. Evinde bakabilecek, sorumluluğu alabilecek kişilere hayvanları sahiplendiriyoruz” dedi.