Enis Fosforoğlu ismi Büyükada’da yaşayacak

2019 yılı Haziran ayında hayatını kaybeden tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Enis Fosforoğlu’nun ismi İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da bir sokağa verildi.

Adalar Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı 1. Birleşimi Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda alınan kararlardan biri de ünlü oyuncu Fosforoğlu’nun isminin bir sokağa verilmesi oldu. Mecliste alınan kararla, İmar, Çevre ve Sağlık Komisyonlarına havale edilen Büyükada’da bulunan Topuz Sokağın isminin “Enis Fosforoğlu Sokağı” olarak değiştirilmesi, Şehbal Sokak ile Çarkıfelek sokağın kesiştiği alanda bulunan parka “Haşim Gül“ adının verilmesi teklifleri oy çokluğu ile kabul edildi. Kararın oy birliği ile kabul edilmemesi ise dikkat çekti.

Öte yandan İzmir’in ilçelerinden Seferihisar Belediyesi ve Bulgaristan’ın Filibe şehri ile kardeş belediyesi ilişkilerinin kurulması, çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengeyi bozan, havada, suda, toprakta kalıcı özellik gösteren kirleticilere önleyici tedbirler alınarak azaltılması ve tekstil kumbaraları ile ilgili protokol imzalama yetkisi ile SODEM-SEN temsil yetkisinin Belediye Başkanına verilmesi teklifleri teklif karar olarak geçti.

Enis Fosforoğlu Kimdir?

Enis Fosforoğlu, 1948 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası oyuncu Renan Fosforoğlu, annesi Mualla Fırat’dır. Babası Renan Fosforoğlu’nun ilk eşi Muazzez Arçay eski sinema sanatçısı, ondan olan oğlu oyuncu Ferdi Merter ile kardeştir.

Enis Fosforoğlu, 1970 – 1976 yılları arasında Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptıktan sonra değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı, 1980 yılında kendi adına Kadıköy’de tiyatro kurarak uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Sinema ve dizi filmlerde de oynayan Enis Fosforoğlu, senaryo yazmakta ve yönetmenlik yapmaktadır.