Kartal’da Muharrem anması

Kartal Belediyesi ve Kartal Cemevi Vakfı işbirliğiyle muharrem ayının 10’uncu günü dolayısıyla Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Kerbela şehitleri ve Hz. Hüseyin’i anma etkinliği düzenlendi.

Muharrem Ayı’nın 10. gününde Kerbela’da başta Hz. Hüseyin olmak üzere ehl-i beyt yakınlarının katledilmesi dolayısıyla yapılan anma programına, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Selami Sarıtaş: Yeni Kerbelalara izin vermemek için birliğimiz korumalıyız

Açılış konuşmasını yapan Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, “Tuttuğunuz oruçların, verdiğiniz lokmaların, yaptığınız ibadetlerin hak katında kabul ve makbul olmasını diliyorum. Hz. İmam Hüseyin Efendimizin şahadetinin bugün yıl dönümü. Yüce Allah’ın sonsuz selameti Hz. Peygamberimizin tertemiz soyuna olsun. Bizler bugün birlik ve beraberliğimizi korumak, yeni Kerbelalar yaratmalarına izin vermemek için birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi korumak zorundayız. Bizi bölüp parçalamalarına müsaade etmeyelim. Bu anmayı gerçekleştirmemizde bizlere destek olan Kartal Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel ve ekibine teşekkür ediyorum. Hepinizi aşk-ı niyaz ediyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

muharrem-anmasi

Sarıtaş’ın konuşmasının ardından Kartal Cemevi Vakfı dedesi Celal Özer, Kerbela ve Muharrem Ayı’nın önemini anlattı ve ardından dua okudu. Dua sonrası kürsüye Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, muharrem ayında tutulan oruçların ve edilen duaların kabul olmasını; adalet, doğruluk ve dürüstlüğün her zaman kazanmasını dilediğini söyledi.

Yüksel’in konuşmasının ardından Kartal Cemevi zakiri Can Şahin, Kerbela mersiyelerini okudu ve hemen ardından etkinliğe konuk sanatçı olarak katılan Ender Balkır’ın katılımı ile mersiyeler ve türküler söylendi.